Uwaga! Strona tymczasowa. Witryna jest w przebudowie!
Niektóre treści mogą się czasowo niepoprawnie wyświetlać. Przepraszamy za niedogodności.

rutka20plakat1

 

W ramach projektu "Rutka" Teatr Lalek Arlekin przygotował premierę spektaklu oraz cykl działań edukacyjnych w łódzkich szkołach.

Przedstawienie jest oparte na książce Joanny Fabickiej  pt.„Rutka”.

scenariusz i reżyseria spektaklu: Karolina Maciejaszek
scenografia: Marika Wojciechowska
kompozytor: Piotr Klimek
choreografia: Ewelina Ciszewska
obsada: Katarzyna Pałka, Teresa Kowalik oraz Wojciech Stagenalski a także Maciej Kuczyński (muzyk)

pedagog teatru: Monika Tomczyk
przygotowanie i prowadzenie warsztatów: Monika Tomczyk, Hanna Jastrzębska-Gzella (Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego/Łódzka Akademia Dramy)
konsultacje merytoryczne w zakresie historii miasta, topografii i historii Litzmannstadt Ghetto: Justyna Tomaszewska i Joanna Podolska (Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi)

koordynacja i produkcja: Ewa Kwiecińska-Kotwasińska

Istotą projektu jest zaproszenie młodych widzów do nowego spojrzenia na miasto, w którym żyją, zachętą do odkrywania w najbliższym otoczeniu śladów niełatwej historii miasta Łodzi i zmierzenia się z tematem jego niegdysiejszej wielokulturowości oraz schyłkiem tamtego świata. Poprzez spektakl i towarzyszące mu działania edukacyjne młodzież będzie mogła poczuć, że zarówno historia tego miasta, jak i ich samych (jako jego mieszkańców) stanowią pewne kontinuum.

„Jako dziecko lubiłam dotykać murów kamienic – zdawało mi się, że czuję jak oddychają. Zaglądałam w okna domów i zastanawiałam się, kto w nich wcześniej mieszkał. Jakie dzieci się tu bawiły, czyje stopy biegały po kocich łbach bałuckich uliczek? (…) Każde miejsce ma do opowiedzenia jakąś historię. Wystarczy tylko przyłożyć ucho i słuchać”
Joanna Fabicka

Przedstawienie będzie oparte na książce łodzianki Joanny Fabickiej „Rutka”. Powieść – nagrodzona w 2016 roku nagrodą literacką polskiej sekcji IBBY – w poetycki, surrealny i nie pozbawiony poczucia humoru sposób przybliża dziecięcemu czytelnikowi obraz życia w łódzkim getcie.

Bohaterką jest współczesna dziewczynka, dziesięcioletnia Zosia, mieszkająca na łódzkich Bałutach. Dziecko spędza wakacje w domu pod opieką ekscentrycznej ciotki Róży i zaczyna poznawać miasto z innej perspektywy, dzięki dziwnej przyjaźni z nową koleżanką, Rutką. Nowa towarzyszka zabaw jest wysłanniczką ze świata, który już nie istnieje – dzięki niej bohaterka a wraz z nią widzowie spektaklu, przeżyją emocjonalną podróż w przeszłość.

Fabicka w bardzo interesujący sposób zderza współczesność z przeszłością, konfrontując obraz dzisiejszej Łodzi z obrazem miasta czasów okupacji oraz zderzając historie dwóch dziewczyn – współczesnej Zosi i pamiętającej czasy Litzmannstadt Getto Rutki. Świat przedstawiony budowany jest tu na zasadzie swoistego mappingu – na dzisiejszą topografię Łodzi nakładany jest widmowy obraz miasta z przeszłości.

Opowieść o przyjaźni Zosi z Rutką zachęca do empatii i przejrzenia się w historii rówieśniczki z innych czasów niczym w lustrze. Przymierzenie się do jej doświadczenia wymusza redefinicję różnych pojęć, choćby takich jak strach czy poczucie osamotnienia.

Spektakl zostanie zagrany w placówkach edukacyjnych znajdujących się na terenie niegdysiejszego getta, w szkołach mieszczących się w rejonach opisanych przez Joannę Fabicką w książce.

Premiera szkolna - 27 września 2019 roku.
Premiera teatralna - 1 lutego 2020 roku. 

TRAILER

MAKING OF


RECENZJE ZE SPEKTAKLU

Z dzieciakami o wojnie - Piotr Olkusz
Z Rutką w myśli oraz w sercu możemy ulepszyć nasze miasto - Dariusz Pawłowski
Klińcówka - Katarzyna Lemańska
Dwie Rutki - Karol Suszczyński
Przez bajkę o wojnie - Hanna Księżniakiewicz
Rutka - Marek Waszkiel

Projekt został zwycięzcą IV Konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Spektakl został nagrodzony Grand Prix Festiwalu Mała Boska Komedia 2020, przyznanego przez dziecięco-młodzieżowe jury

Spektakl został nagrodzony w 26. Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej - za scenografię Mariki Wojciechowskiej oraz otrzymał wyróżnienie za muzykę Piotra Klimka
Nominacja do Plastrów Kultury 2020 w kategorii "Spektakl roku"
Nominacja do Energii Kultury 2020
Nagroda za scenografię dla Mariki Wojciechowskiej na 34. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Walizka"
Indywidualna nagroda aktorska dla Katarzyny Pałki na 34. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Walizka"
Indywidualna nagroda aktorska dla Teresy Kowalik na 34. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Walizka"
Nagroda aktorska za najlepszą rolę kobiecą dla Katarzyny Pałki na 11. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada"
Nagroda aktorska za najlepszą rolę kobiecą dla Teresy Kowalik na 11. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada"
Nagroda aktorska za najlepszą rolę kobiecą dla Katarzyny Pałki na V Festiwalu małych Prapremier
Nagroda aktorska za najlepszą rolę kobiecą dla Teresy Kowalik na V Festiwalu małych Prapremier
Nagroda im. Jana Wilkowskiego za poruszającą wyobraźnię widza, wielopoziomową, nowoczesną i historyczną animację dla zespołu Teatru Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi za spektakl "Rutka" w reżyserii Karoliny Maciejaszek
Nagroda aktorska za najlepszą rolę kobiecą dla Katarzyny Pałki na 27. Festiwalu Teatrów Lalek "Spotkania"
Nagroda za najlepszą reżyserię dla Karoliny Maciejaszek na 27. Festiwalu Teatrów Lalek "Spotkania"
Nagroda za najlepszą scenografię dla Mariki Wojciechowskiej na 27. Festiwalu Teatrów Lalek "Spotkania"
Udział w 15. Międzynarodowym Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też człowiek”
Nagroda za najlepszą reżyserię dla Karoliny Maciejaszek na 27. Festiwalu Teatrów Lalek "Spotkania"
Nagroda za najlepszą scenografię dla Mariki Wojciechowskiej na 27. Festiwalu Teatrów Lalek "Spotkania"
Wyróżnienie od Jury Dziecięcego na 25. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Festiwal Korczak"

Wyróżnienie od Jury Profesjonalnego na 25. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Festiwal Korczak"
Udział w 6. Przeglądzie  Nowego Teatru dla Dzieci - Wrocław 2022

Konkurs im. Jana Dormana na produkcję spektaklu prezentowanego w szkołach wynika z potrzeby podniesienia jakości artystycznej przedstawień pokazywanych w placówkach oświatowych. Ideą konkursu jest z jednej strony wspieranie szkoły poprzez kształtowanie bogatej i różnorodnej oferty spektakli przygotowanych z myślą o wieku i potrzebach uczniów oraz specyficznych szkolnych warunkach, z drugiej zaś – wspieranie mobilności teatrów i otwieranie ich na wyzwania bezpośredniego kontaktu z widzem poza murami ich instytucji. Patronem konkursu jest Jan Dorman – wybitny twórca polskiego teatru, reżyser i pedagog, wieloletni dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.

Konkurs organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Więcej informacji na stronie: www.dorman.e-teatr.pl

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

53229510 2130796630302818 3279041280901906432 n

1 logo IT wersja podstawowa pena

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Łodzi:

logo wer horyzont zhaslem pl kolor rgb
Partnerzy projektu:

Centrum Dialogu podpis logo kolorowe 1Logo

*********

Spektakl bierze udział w 26. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. 
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jan Karow, Katarzyna Lemańska, Andrzej Lis, Kamila Łapicka, Michał Mizera, Jacek Sieradzki (przewodniczący), Sabina Zygmanowska.
  •  
logo okwpsw kopiait logo prevmkidn 01 cmyk