Uwaga! Strona tymczasowa. Witryna jest w przebudowie!
Niektóre treści mogą się czasowo niepoprawnie wyświetlać. Przepraszamy za niedogodności.

ARLEKINARIUM - KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ABY POBRAĆ PLIK (*PDF)

"Arlekinarium" to projekt wydawniczy dla dzieci realizowany w II połowie 2022 roku, który wprowadza młodych czytelników i widzów teatrów w magiczny świat – w szczególności świat teatru lalkowego. Ma zapełnić lukę profesjonalnej literatury dotyczącej sztuk performatywnych, kierowanej nie do dorosłego i już „wyselekcjonowanego”, zainteresowanego tematem czytelnika, ale do dzieci w wieku szkolnym: 7-14 lat.

Program szkolny często wprowadza pojęcia teatralne, nazywa teatralne elementy, opisuje je w podręcznikach, ale hasła te, nie poznane, nie zobaczone, nie wyobrażone pozostają u dzieci ciągle w sferze domysłów. Co więcej, trudność niektórych fachowych słów, powoduje, że teatr u części dzieci może kojarzyć się z czymś niedostępnym, nieprzyjaznym lub anachronicznym. 

Często też, jeżeli młody odbiorca sztuki już pomyśli o danym elemencie teatru nieco więcej, nie wie, czym to coś naprawdę jest? Gdzie to się znajduje, do czego służy, czy jest duże, małe, schowane, a może ktoś nim kieruje? Jest zaprogramowane, znajduje się na scenie, czy w zupełnie innym pomieszczeniu? W powietrzu, pod ziemią, za widownią? Jaka to lalka, ile osób ją animuje, jak ona się w ogóle porusza, kto ją tworzy, z czego i kiedy? Czym jest kulisa, po co w teatrze kilkaset świateł i jak ogarnia to… jedna osoba? Czym jest praktykabel, a czym proscenium? Czy inspicjent to to samo co inscenizator? Albo ile musi być prób, żeby odbyła się premiera. Chwila… A może prapremiera?

Podczas wizyty w teatrze, nawet zapamiętane z lekcji „teatralne” słowa są często tylko kompletną abstrakcją – dzieci nie mogą tego zobaczyć, unaocznić, poznać, a tym samym polubić - świata kulis, obcych słów i przedmiotów, a także sztabu szalonych ludzi za tym stojących, czyli wszystkiego tego, czego nie widać podczas wizyty w teatrze a co tworzy magię spektaklu. My chcemy ją zupełnie odkryć, ale nie odzierając jej z piękna teatralnej pracy – odkryć na naszych zasadach. Zależy nam na utrzymaniu czaru, jakim jest tworzenie teatru. Dlatego "Arlekinarium" nie ma być nudnym słownikiem czy podręcznikiem, ale rodzajem księgi wtajemniczenia. 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
01 znak podstawowy kolor biale tlo

Zadanie jest dofinansowane z budżetu Miasta Łodzi
logo wer horyzont zhaslem pl kolor