Uwaga! Strona tymczasowa. Witryna jest w przebudowie!
Niektóre treści mogą się czasowo niepoprawnie wyświetlać. Przepraszamy za niedogodności.

WERNISAŻ NOWEJ WYSTAWY „LALKI W AKCJI” JUŻ 29 LUTEGO O GODZ. 18:00.

***

„Lalki w akcji” to wystawa prac studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na kierunku animacja (Pracowania Animacji Lalkowej), które powstały w latach 2019-2023. Serdecznie zapraszamy Państwa zaprosić na wernisaż, który odbędzie się w czwartek 29 lutego o godz. 18:00, w Galerii „Akwarium” przy wejściu na Dużą Scenę. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

O WYSTAWIE:

Nasi widzowie doskonale orientują się w rodzajach i charakterze lalek, które używane są w spektaklach „Arlekina”. Ale lalki nie są domeną tylko teatru formy. Drugą dziedziną, która nie może się bez nich obejść jest film animowany. Jak wyglądają lalki, które występują w filmach? Jak młodzi artyści wkraczają w profesjonalny świat animacji?

Przygotowaliśmy dla Was wystawę, która odsłania trochę tajemnic bo pokazuje efekty realizacji zadań stawianych studentom studiów licencjackich na kierunku animacja. Większość prac to lalki od których zaprojektowania i wykonania zaczyna się proces kształcenia i wchodzenia na zawodową ścieżkę związaną z filmem animowanym. Powstają one na I i II roku, a następnie służą do wykonania krótkich etiud, ćwiczeń z montażu i animacji. Na wystawie widzimy ten proces i jego rezultat w postaci dwóch filmów animowanych, z użyciem lalek wykonanych przez studentki Maję Maksimović („Conrad”) oraz Annę Walczak („Szaman”). Prace te powstały pod kierunkiem dr Agaty Gorządek oraz dr Izumi Yoshida.

Drugą część wystawy stanowi dojrzała praca (licencjat) dwóch artystek Marty Mikołajczyk oraz Agnieszki Buczyńskiej, pt. „Portret”, powstałej pod kierunkiem prof. Krzysztofa Rynkiewicza, dr hab. Marka Skrobeckiego i dr Agaty Gorządek. Inspirację do niej stanowiło opowiadanie Mikołaja Gogola pod tym samym tytułem, XIX-wieczna literatura grozy, a także klimat filmów Tima Burtona.

Lalki, przebogata i precyzyjnie wykonana scenografia, którą stanowią niewielkich rozmiarów plany filmowe wypełnione przedmiotami oddającymi charakter wnętrz oraz ich mieszkańców, a także końcowy efekt pracy, czyli pokazywana na wystawie etiuda, dają wgląd w proces powstawania filmu animowanego. Przede wszystkim jednak pokazują drogę od inspiracji, zamysłu, poprzez wykonanie i końcowy rezultat a także to, jak wymagające i pracochłonne są poszczególne etapy, które prowadzą do powstania, niekiedy bardzo krótkich, filmów animowanych.

Ekspozycja będzie czynna do 30 czerwca 2024 r. 

 ***

Wystawa powstała we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Szczególne podziękowania za wybór prac i pomoc w realizacji wystawy dla Pani dr Agaty Gorządek prowadzącej Pracownię Animacji Lalkowej.