Uwaga! Strona tymczasowa. Witryna jest w przebudowie!
Niektóre treści mogą się czasowo niepoprawnie wyświetlać. Przepraszamy za niedogodności.

WERNISAŻ „MOBILATORIUM” – WYSTAWY RZEŹB KINETYCZNYCH PRZEMYSŁAWA DRUSZCZA JUŻ 8 LISTOPADA O GODZ. 18:00!

***

W środę 8 listopada o godz. 18:00 zapraszamy na wernisaż wystawy „MOBILATORIUM” autorstwa Przemysława Druszcza. Ekspozycja znajduje się w Galerii A „Akwarium”, w górnym foyer teatru przy wejściu na Dużą Scenę. Wstęp na wernisaż jest wolny.

Przemysław Druszcz jest absolwentem Wydziału Włókiennictwa łódzkiej ASP, a obecnie dyrektorem Instytutu Rzeźby tej akademii. Zajmuje się m.in. tworzeniem obiektów ruchomych, zaliczanych do kategorii rzeźby kinetycznej*, czyli – najprościej ujmując – takiej, w której ruch (spowodowany siłami natury lub mechaniczny) jest istotnym środkiem wyrazu.

Jego „MOBILATORIUM” to rzeźby składające się z pozornie odległych od siebie elementów, które łączą się w zaprogramowanym przez Autora współdziałaniu, poruszając z pomocą trybików, przekładni łańcuchowych, na trudnych do rozpoznania zasadach. Wywołują wrażenie ciężkiej i mozolnej, ale zorganizowanej pracy. Pracy, która ma jakiś powód, musi odbywać się w jakimś celu. Każda z rzeźb posiada zupełnie inny unikatowy przekaz. Nieważne, czy jest nim ukazanie trudu życia, obietnica dalekiej podróży lub zachęta do stoczenia walki.

Obiekty wydają też dźwięki – obok ruchu to element równie ważny. Skrzypienie, stukot, metaliczne tarcia podkreślają ustawiczną pracę maszynerii, potęgują jej oddziaływanie, niektóre mają zaprogramowane brzmienie.

Warto przyjrzeć się wystawie uważnie, zwłaszcza, że rzeźby tworzone przez Przemysława Druszcza angażują (tak, jak dzieje się to w przypadku przedstawienia teatralnego) nie tylko jeden zmysł.

* Rzeźba kinetyczna to rodzaj sztuki, w którym ruch jest pełnoprawnym środkiem wyrazu: obok kompozycji, faktury, rytmu, koloru, kontrastu, itp. Ruch może być wywoływany przez wiatr lub inne siły natury, przy pomocy widza, fotokomórki, czy np. wbudowanego silnika. Artyści zajmujący się rzeźbą kinetyczną łączą wiele kompetencji, jest nią np. znajomość mechaniki, która jest dziedziną nieodzowną w przypadku uprawiania sztuki opartej na wiedzy z zakresu budowy, działania, zachowania się różnych elementów, ich połączeń i wynikających z tego skutków.

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW TUTAJ.

***

Ekspozycja będzie czynna do 28 stycznia 2024 r.