Uwaga! Strona tymczasowa. Witryna jest w przebudowie!
Niektóre treści mogą się czasowo niepoprawnie wyświetlać. Przepraszamy za niedogodności.

JESIEŃ 2023 W TEATRZE LALEK „ARLEKIN”

***

Jubileusz 75-lecia, proekologiczna wystawa rzeźb, start dwóch wielkich projektów edukacyjnych oraz dwa nowe spektakle – w tym jedna prapremiera i jedna 300. premiera w historii Teatru – to plan Arlekina na najbliższe tygodnie.

Rozpoczęty właśnie nowy sezon artystyczny Teatr Lalek Arlekin zainauguruje już w najbliższą sobotę, 16 września prapremierą przedstawienia „Czar(cie) gry”, do którego tekst sztuki powstał specjalnie na zamówienie łódzkiej sceny. Spektakl oparty jest na kilku polskich podaniach, w tym jednego o powstaniu Łodzi. Inspiracją do stworzenia historii była z jednej strony legenda „Diabelska Gra”, w której bohater staje do wyzwania z diabłem walczącym o jego duszę ale także współczesna powieść Chrisa van Allsburga pt. „Jumanji”. Bohater przedstawienia, dziesięcioletni Gniewko przeprowadza się z rodzicami do Łodzi, w której realia mieszają się z fantazją poprzez nieoczekiwaną wyprawę w nieznane. Tekst sztuki napisała Anna Andraka, a spektakl reżyseruje Roksana Miner.

Jednocześnie z próbami do tej premiery w Arlekinie trwają przygotowania do kolejnej – 300. już z kolei premiery sceny przy ul. Wólczańskiej. Co więcej, jubileuszowy spektakl wypada dokładnie podczas… Jubileuszu Teatru Lalek Arlekin. „Teatru się o wiek nie pyta” – to hasło tegorocznego jubileuszu, ale wiadomo, że w grudniu obchodzone będą 75. Urodziny Arlekina.  Na 300. premierę Teatr wybrał „Frankensteina” na podstawie powieści Mary Shelley, skupiając się głównie na wątkach dotyczących przemocy, jej źródeł i schematów ludzkich zachowań. Victor Frankenstein, żądny sławy i pieniędzy uczony, tworzy dzieło swojego życia, powołując na świat człowieka „idealnego”. Nie wszystko idzie jednak zgodnie z planem. Zamiast człowieka powstaje monstrum, a zamiast ideału - rozczarowanie. Sfrustrowany naukowiec odtrąca swoje stworzenie i rzuca je w obcy, wrogi świat, gdzie każde spotkanie przynosi tylko cierpienie. Wszyscy bowiem widzą w nim jedynie potwora. W końcu coś w nim pęka i naprawdę się nim staje. Rodzi się gniew, żądza zniszczenia. Tylko kto tu tak naprawdę jest potworem? Spektakl – dla nieco starszej widowni – reżyseruje Przemysław Jaszczak.

Jednak nie same spektakle zobaczymy jesienią w Arlekinie. Dla swoich widzów w górnym foyer przygotowano, otwartą właśnie wystawę rzeźb „Przed zachodem słońca” – pochodzącą z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Zebrane na wielkiej łące zwierzęta i stworzenia wielu gatunków spotkały się tam w ważnym celu i debatują. O czym? Na pewno o czymś istotnym…

Jesienią w Arlekinie ruszają też dwa weekendowe rodzinne cykle – sobotnie „Skrzaty Książkojady”, w których po spektaklach na Scenie Kameralnej spotykamy się na poduchach, aby wspólnie czytać i wymyślać zabawy inspirowane literaturą, a także „Niedziele Inne niż Wszystkie”, czyli wybrane niedziele, podczas których zapraszamy widzów nie tylko na spektakl na Dużej Scenie, ale szereg atrakcji zorganizowanych dla nich w całym teatrze.

Również we wrześniu Arlekin rozpoczyna dwa wielkie dwuletnie projekty edukacyjne. Jeden skierowany jest do nauczycieli i edukatorów, drugi do młodzieży licealnej. Dzięki cyklowi warsztatowemu „Rozwiń się" Ci pierwsi, pracujący na co dzień z młodymi ludźmi będą mogli w Arlekinie wzmacniać swoje artystyczne moce i ładować baterie kreatywności a Ci drudzy, dzięki programowi „Operacja Teatr. Specgrupa 15+" utworzą stałą młodzieżową, warsztatową ekipę, która będzie miała wpływ na to, co dzieje się w teatrze. Zostały już tylko ostatnie miejsca.