Uwaga! Strona tymczasowa. Witryna jest w przebudowie!
Niektóre treści mogą się czasowo niepoprawnie wyświetlać. Przepraszamy za niedogodności.

„PRZED ZACHODEM SŁOŃCA. PRACE Z KOLEKCJI CENTRUM RZEŹBY POLSKIEJ W OROŃSKU” – NOWA WYSTAWA W GALERII  A „AKWARIUM”

***

Od 7 września 2023 r. Teatr Lalek Arlekin zaprasza wszystkich widzów do obejrzenia nowej ekspozycji w teatralnej Galerii A „Akwarium” zatytułowanej „Przed zachodem słońca. Prace z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku”.  Ekspozycję można podziwiać od wtorku do piątku w godz. 8:30-16:00 oraz w weekendy,
w trakcie trwania spektakli.

Wielkie wędrówki zwierząt to fascynująca sprawa. Miliony różnych gatunków zmieniają miejsce pobytu w ciągu roku, cyklicznie powtarzając ten rytuał, toteż naukowcy i pasjonaci poświęcają im wiele uwagi, obserwacji i badań. Dzięki temu wiemy o nich dużo, np. jak zwierzęta sobie radzą, czym się motywują, jak unikają niebezpieczeństw, aby dotrzeć do celu. To wiedza płynąca z obserwacji. Jednak migracje zwierząt kryją też wiele tajemnic. W jaki sposób „skrzykują się” na spotkania, od których zaczyna się wędrówka, skąd żerując w różnych miejscach, wiedzą, gdzie nastąpi spotkanie? Jakim kodem, językiem, sygnałem przekazują sobie ową istotną wiadomość: wyruszamy! Spotykamy się na tej konkretnej łące, na tym a nie innym brzegu rzeki, kierujemy się tym a nie innym szlakiem. Bez telefonów z gps. Czy wszystko da się wytłumaczyć tajemniczym słowem – instynkt? Czym on właściwie jest? Wiedzą zapisaną w genach – to też niewiele nam wyjaśnia, przecież krajobrazy zmieniają się przez ingerencję człowieka - przez susze, powodzie, industrializację – zjawiska wymuszające nowe decyzje, co do kierunków, pobytu i miejsc żerowania. Zwierzęta mają swoje tajemnice i nie jesteśmy do nich dopuszczeni.

Nasza wystawa niewiele wyjaśnia. Wręcz utrudnia, bowiem przedstawia wielogatunkowe spotkanie zwierząt. Jest tu i lwica, całkiem zdystansowana, powoli płynąca ryba, a także malutkie, nieporadne żubrzątko, rajskie ptaki i  psiak oraz wiele innych, niezbyt popularnych, a nawet mitycznych zwierząt, które postanowiły spotkać się przed zachodem słońca w całkiem spokojnym, zielonym rejonie świata. Jak rozeszły się wieści o tym spotkaniu i przede wszystkim – w jakiej sprawie? Nie wiadomo. To pytanie do Was. Może macie jakiś pomysł? Nam przychodzi jeden: skoro spotykają się przedstawiciele różnych gatunków musi to być sejm – obrady – nad ważną, a nawet bardzo poważną kwestią. A co może nią być, jeśli nie sytuacja naszej planety, zmieniającego się klimatu i warunków, w których będziemy żyć?  Ale czy to jest ten właśnie powód? Może tak, a może coś innego, bardziej radosnego? Jeśli macie jakiś pomysł, podzielcie się nim. Jesteśmy bardzo ciekawi…

Wszystkie prace zgromadzone na wystawie pochodzą z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Autorami rzeźb są: Ludwig Puget, Adam Procki, Anna Kamieńska-Łapińska, Anna Dębska, Andrzej Pawłowski, Anna Rodzińska-Iwańska, Władysław Pawlik, Mieczysław Chojnacki, Jumber Jikja, Georgi Czapkanov oraz Plamen Bratanov.

Ekspozycja będzie otwarta do 11 października 2023 r.

***

Książka „Alfabet rzeźby”.

W kasie teatru można również kupić dwutomowy „Alfabet rzeźby”. To projekt dotyczący elementarnych pojęć-haseł funkcjonujących w historii sztuki, łączących się ze sztuką rzeźbiarską, omawianych w porządku alfabetycznym. Głównym celem „Alfabetu rzeźby” jest prezentacja kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, uzupełnionej obiektami wypożyczonymi ze zbiorów innych polskich muzeów np. Muzeum im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni czy Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.
***
KASA JEST CZYNNA OD WTORKU DO PIĄTKU W GODZ. 8:30-15:00, A W WEEKENDY NA GODZINĘ PRZED ROZPOCZĘCIEM SPEKTAKLU I W TRAKCIE JEGO TRWANIA.