Uwaga! Strona tymczasowa. Witryna jest w przebudowie!
Niektóre treści mogą się czasowo niepoprawnie wyświetlać. Przepraszamy za niedogodności.

PODSUMOWANIE SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2023/2024 W TEATRZE LALEK „ARLEKIN”

***

Dziś kończymy kolejny etap pracy artystycznej. I jak zwykle, zamykamy jedno, żeby móc pójść dalej. Zatem czas na podsumowania sezonu artystycznego 2022/2023.

Co się działo u nas przez ostatnie 12 miesięcy?
 • Po maratonie 6 premier poprzedniego sezonu i przy nadciągającej recesji znaleźliśmy siły i środki, aby wyprodukować dwa kolejne tytuły! Pierwszy z nich prapremiera „Jedno oko na Maroko” w reżyserii Gosi Dębskiej na podstawie książki Tomasza Kwaśniewskiego powstał we współpracy z Festiwalem Łódź Czterech Kultur, drugi „Inna księżniczka Burgunda” w reżyserii Wojciech Brawera po kilku latach przerwy skierowaliśmy do widzów dorosłych. Z powodzeniem! Jednocześnie rozpoczęliśmy też próby i prace nad scenografią do kolejnych dwóch przedstawień: prapremiery „Czar(cich) gier” w reżyserii Roksany Miner oraz do „Frankensteina” w reżyserii Przemysława Jaszczaka. Obie już za chwilę zobaczycie na scenie!
 • W sumie w siedzibie Arlekina zagraliśmy 280 przedstawień dla niemal 35 tysięcy widzów a kolejnych 40 544 młodych widzów w 715 miejscach w Polsce obejrzało nasze przedstawienie „Wielka zagadka Misia Uszatka” – online, w ramach projektu Iteatr realizowanego przez TVP.
 • Ale to nie wszystko, bo naszymi spektaklami dzieliliśmy się też z widzami na festiwalach w Polsce i zagranicą. Wciąż było ich niemało w sezonie 6 razy wyruszaliśmy na zaproszenie innych festiwali i przeglądów! Byliśmy z „Tatą” w Słupsku na Festiwalu Plastyki Teatrów Lalki i Formy, w Katowicach na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek - Katowice Dzieciom, z „Wędrówką Nabu” na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak Dzisiaj w Warszawie, z „Rutką” w Hradec Kralove na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym – Regiony, a także w Łodzi, gdzie w ramach Międzynarodowego Festiwalu - Teatralna Karuzela wspólnie z Teatrem Pinokio zagraliśmy „Dzieci i ryby”, no i na wspomnianym już Festiwalu Łódź Czterech Kultur, na którym prezentowaliśmy „Jedno oko na Maroko”.
 • Nasze realizacje znowu zgarnęły parę nagród!
 • Przede wszystkim „zaliczyliśmy” drugą „Energię Kultury” z rzędu (!) za Wydarzenie Kulturalne Roku. Nasza koprodukcja z Teatrem Pinokio, stworzona w ramach „Dotknij Teatru”, aby wspólnym głosem stanąć w obronie praw dziecka, została przez kapitułę nominowana do tej nagrody a widzowie zdecydowali, że otrzyma „Kołyskę Newtona”, którą podzieliliśmy się z Pinokiem.
 • W Warszawie na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży - Korczak Dzisiaj „Wędrówka Nabu” otrzymała wyróżnienie „za stworzenie przestrzeni do rozmowy na tematy ważne społecznie oraz rozbudzanie w młodych widzach empatii”.
 • W Katowicach na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek Katowice Dzieciom Tomasz Maśląkowski, reżyser „Taty” otrzymał nagrodę za koncepcję inscenizacyjną spektaklu…
 • … a za rolę Józefa w tym przedstawieniu fantastyczna Joanna Nygard otrzymała wyróżnienie na Festiwalu Plastyki Teatrów Lalki i Formy w Słupsku.
 • Byliśmy też nominowani do nagrody „Plastry Kultury 2022” w kategorii „Teatr spektakl roku”.
 • „Inna księżniczka Burgunda” w reżyserii Wojciecha Brawera zakwalifikowana została do IX edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”…
 • … a „Wielka Zagadka Misia Uszatka" oraz „Jedno oko na Maroko” do 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
 • Jak zwykle, wiele działo się też na odcinku mrówczej pracy edukatorskiej, która nie jest tak spektakularnie widoczna z widowni, ale jest ogromną częścią teatru. I tak, znowu szaleliśmy w łódzkich lasach z teatralnymi działaniami „Dzika strona Arlekina”, gościliśmy maluchy na warsztatach dla najnajów „Teatr od dziecka – teatr dla dziecka”, organizowaliśmy warsztaty kontekstowe, lalkarskie, warsztaty dla naszych partnerskich placówek, których wciąż przybywa, a które zaczynają mieć też wpływ na to, co się dzieje w teatrze. Szkoliliśmy nauczycieli i edukatorów (a także nieustannie szkoliliśmy się sami).
 • W sumie przeprowadziliśmy 105 działań edukacyjnych – głównie warsztatów, dla 3500 uczestników. W tym wiele z nich powstało dla grup stałych, w ramach wyjątkowych projektów, o których mowa za chwilę.
 • W I połowie mijającego sezonu było bowiem „gęsto” od wydarzeń, na które pozyskaliśmy ministerialne i europejskie granty na ubiegły rok, i z których jesteśmy bardzo dumni. Niemal nie mogliśmy złapać oddechu – z dumy (za I miejsce w konkursie grantowym) ale i z nawału pracy! Były to przede wszystkim: czteromiesięczny cykl warsztatów pn. „Znak migowy. Teatr” skierowany do dzieci głuchych, a także projekt „Poczuj Teatr” (ten projekt trwał do wiosny br.) pomagający w jak najpełniejszym uczestnictwie w wydarzeniu teatralnym dzieci obarczonych niepełnosprawnością widzenia. W obu tych projektach zaangażowane było wiele działów naszego teatru.
 • W 2022/2023 – dzięki grantowi MKiDN wydaliśmy też książkę – „Arlekinarium”. A co tam! Jak szaleć, to szaleć. Lalkowy Słownik Teatralny po ścieżkach naszego teatru wprowadzał młodych czytelników i widzów w magiczny świat, w szczególności świat teatru lalkowego. Mamy nadzieję, że niebawem książka pojawi się znowu i będzie dostępna u nas dla Was.
 • W roku Adama Mickiewicza zaszaleliśmy też z romantycznym kanonem! Dzięki dofinansowaniu MKiDN w „Ballady i romanse” tchnęliśmy trochę młodzieńczego życia, fantastycznej muzyki, pięknych obrazów, dużo humoru i łódzkiego ducha. Wciąż możecie je oglądać online na YT i FB – w ciągu kilku dni emisji przed Sylwestrem obejrzało je niemal 18 tysięcy osób!
 • Jeszcze nie kończyliśmy jednych projektów, a już trzeba było wymyślać nowe. I tak, na początku tego roku, czyli w środku mijającego sezonu dowiedzieliśmy się, że nasze pomysły znowu będą pączkować, bo dostaliśmy pieniądze na kolejne projekty, które możemy rozwijać! Tak, pozyskaliśmy środki na działania, które będą się działy w tym sezonie… Nawet więcej – także… w przyszłym bo dwa z nich są dwuletnie!
 • Dzięki „Operacji Teatr. Supergrupie 15+” w teatrze powołana zostanie do życia stała grupa młodzieży, która będzie pracowała metodami warsztatowymi nad wieloma aspektami pracy teatralnej i własnym spektaklem, ale też stanie się naszą grupą fokusową - doradczą, która będzie miała wpływ na pracę teatru.
 • Dzięki projektowi „Rozwiń się!” nauczyciele i animatorzy kultury będą mieli możliwość poznania technik wzmacniania swoich artystycznych mocy i ładowania twórczych baterii. Będziemy się też z wieloma specjalistami dzielić pomysłami, sposobami, metodami i narzędziami pracy, dobrymi praktykami.
 • Dzięki dofinansowaniu projektu „Legendy polskie” powstaje spektakl „Czar(cie) gry” a do nich specjalne grywalizacyjne i storytellingowe cykle warsztatów inspirowane podaniami polskimi i łódzkimi.
Co się jeszcze działo w kończącym się sezonie?
 • Uwielbiamy jak dzieciaki i dorośli przyklejają swoje nosy do szyb w naszej Galerii „Akwarium” na górnym foyer. Dlatego do końca 2022 roku można w niej było oglądać wystawę „24 klatki na sekundę. Opowieść o dobranocce”, na której gościliśmy m.in. Misia Uszatka, Pik-Poka, Filemona czy Coralgola. Gdy Ci goście odjechali już do Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, w Galerii pojawiły się niesamowite lalki artystyczne - postacie wykreowane przez Katarzynę Rogowską. Jej wystawa „Poszukiwanie” przyciągnęła naprawdę sporo widzów, którzy specjalnie szturmowali tę wystawę.
 • Po pandemicznej przerwie też ruszyliśmy znowu z akcją „Niedziele Inne niż Wszystkie”, na które zaprosiliśmy Was z razem z ekipą „Huśtawki, „Jak zostałam wiedźmą” i „Kopciuszka” i dzięki którym poznajecie tajne miejsca w naszym teatrze i inne spojrzenie na spektakle.
Sezon 2022/2023 oficjalnie uważamy za zamknięty! Był bardzo trudny, ale piękny! Także dzięki Wam, widzom, którzy byliście najważniejszym elementem tej artystycznej układanki. DZIĘKUJEMY! I ZAPRASZAMY! Rozpoczynający się 1 września sezon będzie inny, ale równie wyjątkowy. Obiecujemy! 
***