Uwaga! Strona tymczasowa. Witryna jest w przebudowie!
Niektóre treści mogą się czasowo niepoprawnie wyświetlać. Przepraszamy za niedogodności.

Aż trzy projekty będzie realizował w 2023 nasz teatr dzięki dofinansowaniom zdobytym w programach grantowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Pierwszy z nich otrzymał dofinansowanie w priorytecie "Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży" - będzie to prapremierowy spektakl "Legendy polskie", którego premiera odbędzie się w połowie września 2023. Przedstawienie to otrzymało również dotację celową z Urzędu Miasta Łodzi a dzięki współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz Festiwalem Łódź Czterech Kultur - zostanie zaprezentowane premierowo na tymże festiwalu.

Głównym elementem projektu jest produkcja spektaklu dla całych rodzin, tak, aby zarówno mały, jak i dorosły widz, łodzianin mógł odebrać go na swoim poziomie. Inspiracją do jego powstania jest 600-lecie powstania Łodzi, które było dla nas impulsem do zamówienia zupełnie nowego tekstu dramaturgicznego, czerpiącego z dorobku kulturowego – podań i legend polskich i łódzkich. Koncept scenariusza opiera się na idei „odkurzenia” rodzimych i lokalnych baśni i wątków, poprzez wykorzystanie ich do stworzenia nowej, współczesnej historii. W unikatowy sposób połączymy kilka tradycyjnych motywów zapisanych w polskich legendach i podaniach, zatapiając je w jedną, główną narrację. Inspiracją i klamrą fabularną do stworzenia wielowątkowej, ale spójnej historii będzie z jednej strony legenda „Diabelska Gra”, w której bohater staje do wyzwania z diabłem walczącym o jego duszę ale także powieść Chrisa van Allsburga pt. „Jumanji”. A właściwie przedmiot w niej opisany, czyli magiczna i niezwykła gra planszowa, w której każdy ruch pionkiem wywołuje jakieś niebezpieczne zdarzenie. Arlekinowa opowieść będzie się działa w Łodzi, dokąd przyjeżdża nasz bohater. Chłopiec, nudząc się w mieście, odnajduje grę i rozpoczyna tajemniczą zabawę, która wciąga go w świat niesamowitych postaci i miejsc, które jak się okazuje, zna tylko z pozoru. Nad tekstem do prapremiery pracuje już Anna Andraka. Roksana Miner będzie reżyserką wydarzenia. Scenografię i dekoracje zaprojektuje Agnieszka Aleksiejczuk, a muzykę skomponuje Grzegorz Mazoń. 

Pozostałe dwa nasze projekty zostały nagrodzone w priorytecie "Edukacja kulturalna" i obydwa dostały dofinansowanie dwuletnie - na rok 2023 i 2024. Dzięki programowi "Rozwiń się" nauczyciele i edukatorzy pracujący z młodymi ludźmi będą mogli w Arlekinie wzmacniać swoje artystyczne moce i ładować baterie a dzięki programowi "Operacja Teatr. Specgrupa 15+" powstanie stała młodzieżowa, teatralna warsztatowa ekipa, która będzie też naszą grupą fokusową i będzie miała wpływ na to, co dzieje się w teatrze. Nabór do obu projektów rozpocznie się już przed wakacjami. 

Więcej o poszczególnych projektach - już wkrótce na specjalnych podstronach poszczególnych wydarzeń oraz w naszych mediach społecznościowych. 

*******************************

Wszystkie projekty są dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury 
01 znak podstawowy kolor biale tlo


Zadania są również współfinansowane z budżetu Miasta Łodzi
logo wer horyzont zhaslem pl kolor

Projekt "Legendy polskie" odbywa się w ramach obchodów 600-lecia Łodzi

Projekt "Legendy polskie" odbywa się w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur