Uwaga! Strona tymczasowa. Witryna jest w przebudowie!
Niektóre treści mogą się czasowo niepoprawnie wyświetlać. Przepraszamy za niedogodności.

KOCZYMY SEZON 20212022 

Dzisiaj kończymy piękny i bogaty sezon artystyczny 2021/2022! Jutro… zaczynamy wszystko od nowa, ale zanim nastąpi jutro, dziś podsumowanie – „krótkie” (staraliśmy się, jak się dało) podsumowanie tego, co było! 
A było niezwykle, choć nie bez przeszkód. W ostatnim (miejmy nadzieję) pandemicznym sezonie udało nam się naprawdę wiele. Zrealizowaliśmy aż SZEŚĆ premier dla bardzo szerokiej publiczności: „Króla Bawełny”, "Wielkiego Złego Lisa", „Kopciuszka”, „Momo”, „Dzieci i ryby” oraz „Wielką zagadkę Misia Uszatka”. W tym były aż trzy prapremiery do tekstów które powstały specjalnie na potrzeby naszych wydarzeń! Dwie z nich „Król Bawełny” – inspirowana postacią Karola Scheiblera, jednego z „założycieli” fabrykanckiej Łodzi oraz niezwykle ważna – „Dzieci i ryby”, poświęcona prawom dziecka, powstały w koprodukcji z innymi łódzkimi festiwalami i instytucjami – pierwsza z Festiwalem Łódź Czterech Kultur i Centrum Dialogu, druga – z Akcją Dotknij Teatru i Teatrem Pinokio w Łodzi.
W sumie w siedzibie Arlekina zagraliśmy 223 przedstawienia, co jest liczbą spooorą, zważywszy na ciągłe kwarantanny, przekładane spektakle i nieustannie odwoływane grupy widzów przedszkolnych i szkolnych.
Nasze przedstawienia obejrzało w Łodzi ponad 21 tysięcy widzów – ta ostatnia liczba nie jest może tak spektakularna, ale pamiętajmy, że w większości graliśmy dla Was przy pandemicznych obostrzeniach i najczęściej 50% widowni, a dodatkowo – wyjeżdżaliśmy w sezonie aż 11 razy na zaproszenie innych festiwali i przeglądów! Prawdziwe wariactwo!

Chociaż wszyscy mieli już dosyć „onlajnów”, kontynuowaliśmy też ofertę spektakli oferowanych przez internet w serwisie „Arlekino”, ale największą widownię zebrała „Rutka”, które w internetowym teatrze TVP iTeatr obejrzało 15 tysięcy widzów!
Nie zapominaliśmy, rzecz jasna, o edukacji, która po miesiącach warsztatów przez „okienko”, wreszcie znowu ruszyła z kopyta. Przeprowadziliśmy w sezonie 2021/2022 94 warsztaty, w których uczestniczyło 3563 dzieci! Poza tradycyjnymi warsztatami lalki, formy i warsztatami kontekstowymi do spektakli, dzięki pozyskanym dofinansowaniom mogliśmy rozpocząć pierwszy etap naszego oczka w głowie - programu edukacyjnego „Przystań w teatrze”, w ramach którego nasza Pracownia Twórczego Widza poszerzyła się o cykl edukacyjny dla dzieci g/Głuchych i niedosłyszących „Dosłyszeć teatr”, cykl wydarzeń dla najnajów „Teatr od dziecka - teatr dla dziecka”, ofertę leśnych warsztatów teatralnych w plenerze „Dzika strona Arlekina”, a także o pierwszy w historii numer zeszytu warsztatowego dla edukatorów i nauczycieli, który ma być dla nich wsparciem przy omawianiu spektakli, obejrzanych wcześniej w Arlekinie.

Pozyskaliśmy też w tym sezonie 6 kolejnych grantów – z Funduszy Europejskich, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dotacji celowych UMŁ – na łączną kwotę 303000 zł, które już zaprezentowaliśmy lub właśnie realizujemy. Jest wśród nich pokazana już widzom „Wielka zagadka Misia Uszatka”, ale także te, których efekty będą dostępne w nadchodzących miesiącach, jak „Znak migowy – Teatr” – dalszy etap pracy z dziećmi g/Głuchymi i niedosłyszącymi, internetowy cykl „Animowane czytane – Ballady i romanse”, „Poczuj teatr” – projekt teatralno-edukacyjny i infrastrukturalny, poświęcony dzieciom z dysfunkcją wzroku, a także nowe „Arlekinarium” jako album-przewodnik po świecie lalkowym dla młodzieży. Ponownie zostaliśmy też wyróżnieni przez Instytut Teatralny i zaproszeni do udziału w programie „Partnerzy Teatroteki Szkolnej”, braliśmy udział w kolejnej, trzeciej już edycji Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego, organizowanego przez Politechnikę Łódzką, pozyskaliśmy nowych całosezonowych partnerów edukacyjnych, którzy tworzą naszą grupę focusową, zabieraliśmy Was w miasto na teatralne spacery „Na tropie Arlekina” a także organizowaliśmy specjalne warsztaty poświęcone dzieciom z Ukrainy.

W naszej Galerii „A” pojawiły się trzy wystawy: „Lalki z bajek” (zorganizowana razem z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym), „Trochę z bajki – trochę z pamiętnika” – wystawa Marii Sniisarenko, czy „24 klatki na sekundę. Opowieść o dobranocce”- nowa wystawa, wyprodukowana przy udziale Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.

Prawdziwym szaleństwem było zrobienie tego wszystkiego przy kalendarzu szczelnie wypełnionym zaproszeniami festiwalowymi! To już był kolejny sezon, kiedy Arlekin szalał na występach gościnnych, przy okazji zgarniając nieco nagród. I tak na przemian, graliśmy „w domu” i gościliśmy na:

Festiwalu Łódź Czterech Kultur („Król Bawełny”), V Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu („Rutka” i Wędrówka Nabu”), Festiwalu Mała Boska Komedia („Wędrówka Nabu”), 27. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania” w Toruniu („Rutka”), Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek i Animacji Filmowych dla dorosłych „Lalka też człowiek” w Warszawie („Rutka”), 25. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak dzisiaj” w Warszawie („Rutka”), I Przeglądzie Teatrów Lalek w Będzinie („Tata”), 12. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy Maskarada w Rzeszowie („Wędrówka Nabu”), 12. Edycji Dotknij Teatru („Dzieci i ryby”), XXV Międzynarodowym Festiwalu Walizka w Łomży („Wędrówka Nabu”) czy 6. Przeglądzie Nowego Teatru dla Dzieci we Wrocławiu („Rutka” i „Wielki Zły Lis”).

Wiele z nich miało charakter konkursowy i dlatego też nasze półki z nagrodami mogły się znacznie wydłużyć. 

I tak „Rutka” wzbogaciła się o:
- nagrodę aktorską za najlepszą rolę kobiecą dla Katarzyny Pałki na V Festiwalu małych Prapremier
- nagrodę aktorską za najlepszą rolę kobiecą dla Teresy Kowalik na V Festiwalu małych Prapremier
- nagrodę im. Jana Wilkowskiego za poruszającą wyobraźnię widza, wielopoziomową, nowoczesną i historyczną animację dla zespołu Teatru Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi
- nagrodę aktorską za najlepszą rolę kobiecą dla Katarzyny Pałki na 27. Festiwalu Teatrów Lalek "Spotkania"
- nagrodę za najlepszą reżyserię dla Karoliny Maciejaszek na 27. Festiwalu Teatrów Lalek "Spotkania"
- nagrodę za najlepszą scenografię dla Mariki Wojciechowskiej na 27. Festiwalu Teatrów Lalek "Spotkania"
- wyróżnienie od Jury Dziecięcego na 25. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Festiwalu „Korczak Dzisiaj"
- wyróżnienie od Jury Profesjonalnego na 25. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Festiwalu „Korczak Dzisiaj".

„Wędrówka Nabu” przywiozła z kolei do Łodzi:

- dyplom honorowy ZASP dla Adrianny Maliszewskiej za kreację aktorską w dziedzinie animacji lalkowej za tytułową rolę w "Wędrówce Nabu" na V Festiwalu Małych Prapremier
- nagrodę aktorską dla Adrianny Maliszewskiej za najlepszą rolę kobiecą za postać Nabu w "Wędrówce Nabu" na 12. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada”
- nagrodę "Szarego Widza" dla spektaklu na XXXV Międzynarodowym Festiwalu „Walizka”

Adrianna Maliszewska, za tytułową rolę w „Wędrówce Nabu” została też nominowana przez jury konkursu organizowanego przez Polski Ośrodek Lalkarski Polunima do nagrody najbardziej obiecującej aktorki-lalkarki młodego pokolenia.

Nasza aktorka została również specjalnie wyróżniona – na Inauguracji sezonu kulturalnego 2021/2022 otrzymała Srebrny Pierścień - Nagrodę Urzędu Miasta Łodzi dla najlepszej łódzkiej aktorki poprzedniego sezonu.

Ukoronowaniem naszej pracy tuż przed mijającymi wakacjami była jednak jeszcze jedna ogromnie ważna nagroda - ENERGIA KULTURY 2021. Otrzymaliśmy ją od Łodzian, którzy głosując na nasz spektakl „Tata” – uznali go za najlepsze wydarzenie kulturalne 2021 roku!

Sezon 2021/2022 to była prawdziwa jazda bez trzymanki! Jeszcze raz, dziękujemy - widzom, realizatorom, wszystkim twórcom i partnerom. Wam i sobie, życzymy, żeby rozpoczynający się jutro nowy sezon był co najmniej tak samo fascynujący i twórczy!
Bez Was, nie było by nas! Drużyna Arlekina pozdrawia!

A my - do dzieła!