Uwaga! Strona tymczasowa. Witryna jest w przebudowie!
Niektóre treści mogą się czasowo niepoprawnie wyświetlać. Przepraszamy za niedogodności.

Jedno oko na Maroko

Przedstawienie na podstawie książki Tomasza Kwaśniewskiego i Anny Bedyńskiej KUP BILET

Dla widzów od 7 roku życia

REALIZATORZY:
Reżyseria i adaptacja: Gosia Dębska
Scenografia: Anita Piotrowska
Muzyka: Maciej Cempura
Reżyseria światła: Prot Jarnuszkiewicz
Reżyseria ruchu: Tomasz Graczyk

OBSADA:
Anna Moś-Domagała
Katarzyna Stanisz
Maciej Piotrowski

Premiera spektaklu odbyła się w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur 16 września 2022 r.

Czas trwania: 60 minut
Uwaga! Podczas spektaklu "Jedno oko na Maroko" widzowie siedzą na podłodze, na macie. Prosimy o wygodne ubranie. Jednocześnie informujemy, że widownia na tym spektaklu jest umiejscowiona na środku sali, w centrum teatralnych wydarzeń - spóźnione osoby nie są wpuszczane na salę w trakcie spektaklu. 

Spektakl inspirowany jest książką „Jedno oko na Maroko” autorstwa Tomasza Kwaśniewskiego, ze zdjęciami Anny Bedyńskiej. To reporterski zapis spotkań i rozmów dzieci autora z osobami, które wzbudziły swoją „odmiennością” ich szczególne zainteresowanie. 

Pretekstem do opowiedzenia historii jest dziecięca ciekawość świata. Chcąc zrozumieć otaczającą rzeczywistość, oswoić ją i ułożyć w głowie po swojemu, dzieci zadają często niezbyt wygodne dla nas, dorosłych, bo zbyt bezpośrednie, pytania. Widzą na przykład kogoś bez rąk czy nóg, otyłego, niewidomego, na wózku, albinosa, kogoś o ciele w całości pokrytym tatuażami i chcą wiedzieć „dlaczego”. „Nie gap się!”, „nie pytaj”, „nie pokazuj palcem” - oto, co często słyszą w odpowiedzi, a przecież to, co inne, intryguje, przyciąga uwagę. Chcesz więc wiedzieć “dlaczego”? Zapytaj! To najlepsza droga.
„Jedno oko na Maroko”, które wyreżyserowała młoda artystka Gosia Dębska to próba znalezienia bezpiecznej przestrzeni do zadawania pytań, często trudnych czy krępujących, ale niezbędnych do zrozumienia różnorodności świata. uczy tolerancji i otwartości na drugiego człowieka. Aby uniknąć dosłowności w warstwie wizualnej, realizatorzy sięgają po inspirację do światowych dzieł kultury i sztuki, które stanowią artystyczną reprezentację poruszanych tematów.

Spektakl zrealizowany w koprodukcji i współfinansowany ze środków „Festiwalu Łódź Czterech Kultur 2022”, Teatru Lalek „Arlekin” im. H. Ryla w Łodzi oraz Akademii Teatralnej w Warszawie ze środków "Fundusz na Start”. Spektakl dyplomowy Małgorzaty Dębskiej studentki kierunku "Reżyseria teatru lalek" warszawskiej Akademii Teatralnej.  

Licencja na wystawienie tekstu „Jedno oko na Maroko” autorstwa Tomasza Kwaśniewskiego z fotografiami Anny Bedyńskiej została wydana przez Wydawnictwo Dwie Siostry.

SPEKTAKL PREZENTOWANY PODCZAS FESTIWALU PLASTYKI LALKI I FORMY 2024 W SŁUPSKU

PARTNERZY PRAPREMIERY

festiwal od czterech kultur 2021 540logo wer horyzont zhaslem pl kolor rgblogo cdlogo radio lodz malequatronum malebilety24 logotyp fullcolorLogo wydawnictwa Dwie Siostry

ZDJĘCIA ZE SPEKTAKLU - HAWA

Spektakl bierze udział w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Konkurs ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

NAJNOWSZA PREMIERA!

 Szczegóły tutaj

AKTUALNOŚCI 2023/2024

REPERTUAR 2023/2024

ZASIĄDŹ NA WIDOWNI!