Uwaga! Strona tymczasowa. Witryna jest w przebudowie!
Niektóre treści mogą się czasowo niepoprawnie wyświetlać. Przepraszamy za niedogodności.

Czar(cie) gry

Na motywach legend i opowieści regionalnych

KUP BILET

Dla widzów od 10 lat

REALIZATORZY:

Tekst sztuki: Anna Andraka
Reżyseria: Roksana Miner
Scenografia: Agata Stanula
Muzyka: Grzegorz Mazoń
Reżyseria światła: Maciej Iwańczyk
Asystentka reżysera: Agata Butwiłowska

OBSADA:

Gniewko - Jan Stasiczak (gościnnie)
Kasia - Agata Butwiłowska
Diabli - Katarzyna Stanisz
Pedagożka/Baba Jaga/Czarny Kruk/Chór Gór - Emilia Dryja
Smutek/Biały Kruk/Głos Wandy/Czarny Kruk/Chór Gór - Klaudia Kalinowska
Janusz/Karczmarz/Czarny Kruk/Chór Gór - Maciej Piotrowski
Nieśpiący Rycerz/Dworzanin/Czarny Kruk/Chór Gór - Piotr Regdos

PRAPREMIERA – 16 września 2023 r.
Duża Scena

Spektakl „Czar(cie) gry” jest częścią projektu „Legendy polskie” realizowanego w II połowie 2023 roku. Koncept scenariusza spektaklu „Czar(cie) gry” opiera się na idei „odkurzenia” rodzimych i lokalnych baśni i wątków, poprzez wykorzystanie ich do stworzenia nowej, współczesnej historii. Połączy kilka tradycyjnych motywów zapisanych w polskich legendach i podaniach, zatapiając je w jedną, główną narrację. Inspiracją i klamrą fabularną do stworzenia wielowątkowej, ale spójnej historii była z jednej strony legenda „Diabelska Gra”, w której bohater staje do wyzwania z diabłem walczącym o jego duszę ale także współczesna powieść Chrisa van Allsburga pt. „Jumanji”. A właściwie przedmiot w niej opisany, czyli magiczna i niezwykła gra planszowa, w której każdy ruch pionkiem wywołuje jakieś niebezpieczne zdarzenie.

Bohater przedstawienia, dziesięcioletni Gniewko, przeprowadza się z rodzicami do innego, obcego dla siebie miasta, w którym nikogo nie zna. Zmienia też szkołę, choć najbardziej marzy o tym, aby móc zmienić swoje imię. Gniewomir brzmi przecież jak gotowe przezwisko, zwłaszcza, gdy jest się nowym. A czego najbardziej życzy sobie druga bohaterka, Kasia, ciągle wpatrzona w telefon? Co zobaczy, gdy spróbuje spojrzeć na świat z innej perspektywy? Choćby najbardziej odległej… 

„Czar(cie) gry” to spektakl, w którym realia i problemy dzisiejszych dzieci mieszają się z fantazją poprzez nieoczekiwaną wyprawę w nieznane. Zapraszamy do tej teatralnej, przygodowej „gry w opowieści” sprzed kilkuset lat. Wiekowych – tak jak imię Gniewko. Scenariusz spektaklu zawiera bowiem nawiązania do wybranych polskich baśni, legend i podań, także tych związanych z powstaniem i historią Łodzi. Są wśród nich m.in.  „Boruta” Kazimierza Władysława Wójcickiego, „O śpiących rycerzach w Tatrach” Jana Kasprowicza, wspomniana „Diabelska gra” Stanisława Dzikowskiego oraz „Legenda Janusza, czyli skąd pochodzi nazwa miasta Łódź”.

ZDJĘCIA ZE SPEKTAKLU - HAWA

Zadanie „Legendy polskie” powstaje w ramach dofinansowania z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży”.

 Zadanie współfinansowane ze środków Miasta Łodzi.

Premiera odbyła się w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Partnerzy premiery:

 logo radio lodz malequatronum male

NADCHODZĄCA PREMIERA!

 Szczegóły tutaj.

AKTUALNOŚCI 2023/2024

REPERTUAR 2023/2024

ZASIĄDŹ NA WIDOWNI!