„Wielki Zły Lis” jest światową prapremierą teatralną, zrealizowaną na podstawie bestsellerowego komiksu pod tym samym tytułem autorstwa Benjamina Rennera. Książkę w Polsce wydało wydawnictwo „Kultura Gniewu” w swojej serii dla dzieci i młodzieży „Krótkie Gatki”, dzięki dofinansowaniu Instytutu Francuskiego w Polsce.
Książka była jednym z najpopularniejszych francuskich komiksów dla młodych – ale nie tylko – czytelników, ostatnich lat. Otrzymała nagrodę dla najlepszego albumu dla dzieci na festiwalu w Angoulême, a także doczekała się filmowej adaptacji, która została nagrodzona Cezarem, francuskim odpowiednikiem Oscara, dla najlepszej animacji roku.
Tytułowy wielki, zły lis wprawdzie bardzo chciałby siać postrach i trząść całym lasem, jednak zupełnie mu to nie wychodzi. Przez całkowity brak umiejętności łowieckich, każda próba polowania kończy się fiaskiem i upokorzeniem, a sam lis jest pośmiewiskiem całej okolicy, szczególnie kur. Bezradny i wciąż głodny (bo ile można jeść samą rzepę), daje się namówić prawdziwemu drapieżnikowi – wilkowi – na, z pozoru genialny, plan. Po co polować na kury i ryzykować życie, skoro można ukraść same jajka, a następnie odchować pisklaki, żeby zrobiły się tłuściutkie, i już – posiłek gotowy! Jednak to, co w teorii brzmi dobrze, w praktyce będzie oczywiście bardzo trudne, a w spektaklu na podstawie komiksu Rennera – także niesłychanie zabawne.
Historia porusza wiele ważkich, jednocześnie współczesnych i ponadczasowych tematów, jak przyjaźń, poszukiwanie swojej tożsamości i swojego miejsca w świecie, poświęcenie i nieograniczona moc macierzyńskiej miłości.
-
Prapremiera światowa
23 października 2021 r.
-
Dostępność
Spektakl dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową i poruszających się na wózku inwalidzkim.
Wybrane spektakle dostępne w języku migowym i/lub z audiodeskrypcją – konkretne terminy zaznaczone w repertuarze.
-
Ważne informacje
- W spektaklu wykorzystywane są światła stroboskopowe i występują nagłe zmiany w oświetleniu.
- Wykorzystane w spektaklu formy zostały zaprojektowane wg dziecięcych rysunków, wyłonionych w ramach konkursu plastycznego na projekt lalki teatralnej.
-
Nagrody i festiwale
- Spektakl brał udział w 6. Przeglądzie Nowego Teatru dla Dzieci – Wrocław 2022