(…) Są na świecie takie miejsca,
czasem miasta, czasem wsie,
w których patrzą na dziewczęta
jak na przedmiot albo rzecz.
Każdy marzy o zabawie.
Jeśli nie chcesz, to twój pech.
Gdy spróbujesz się postawić,
to usłyszysz drwiący śmiech.
(…) Lecimy tam,
gdzie muzyka gra,
dobrzy są ludzie,
serca otwarte tak,
że możesz,
wreszcie być, kim tylko zechcesz. (…)
„LECIMY” – FRAGMENT PIOSENKI DO SPEKTAKLU CALINECZKA
Przedstawienie „Calineczka” inspirowane jest znaną baśnią Hansa Christiana Andersena. To swoista współczesna dziecięca „baśń drogi”, dająca dziecku przeżyć rozmaite przygody, wiodąc je przez trudne etapy jego dorastania.
Anna jest scenicznym uosobieniem Calineczki – dziewczynki, która dorasta i jest świadoma swojego dorastania. Dorastania i przemiany, której niestety, nikt poza nią nie zauważa. Pewnego dnia, podczas snu, doświadcza świata i sytuacji, które być może przydarzą się jej w przyszłości. Projektuje też rzeczywistość, którą chciałaby tworzyć jako osoba dorosła – tam, gdzie snu przecież nie ma…
„Calineczka” z jednej strony jest więc przetworzeniem motywu dziecka, które nabiera mocy, mądrości, doświadczenia; z drugiej – tematu inności, wykluczenia społecznego, kontestacji norm społecznych. To historia o nauce mówienia „nie!”, o niepowstrzymywaniu swoich emocji i podejmowaniu decyzji.
Calineczka, Anna, wszystkie dzieci – mają moc i mają głos! Aby mogły harmonijnie dorastać, ich zdanie, potrzeby i osobowość potrzebują wsparcia.
„Chciałbym, aby moja „Calineczka” i teatr, który komponujemy wraz z zespołem, była rozmową z dzieckiem na poziomie partnerskim. By była czymś więcej niż tylko przekazem fabuły, ale również puszczeniem oka do dorastającego odbiorcy, zaciekawionego światem dokoła”. – mówi o swoim spektaklu Bartosz Kurowski. – „Traktujemy widza bardzo poważnie i w łagodny, ale i odpowiedzialny sposób staramy się mówić o tym, co jest dla nich, dla dzieci, szczególnie ważne – czasem trudne, ale ważne. Mamy nadzieję, że uda się to zrobić właśnie językiem sztuki, która potrafi opowiadać historie w piękny sposób. Przecież dzięki tym dzieciom, które dziś przychodzą do teatru, nasz świat może stać się lepszy”.
Przedstawienie wykorzystuje zróżnicowane instrumentarium form plastycznych z dziedziny teatru lalek, teatru maski, teatru cieni oraz technik multimedialnych.
-
Premiera
29 maja 2021 r.
-
Dostępność
Spektakl dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową i poruszających się na wózku inwalidzkim.
Wybrane spektakle dostępne w języku migowym i/lub z audiodeskrypcją – konkretne terminy zaznaczone w repertuarze.
-
Ważne informacje
W spektaklu wykorzystywane są światła stroboskopowe i występują nagłe zmiany w oświetleniu.
-
Recenzje
-
Mapa kontekstowa