
Rok 2024 już za nami, ale był tak intensywny, że dopiero teraz na poważnie się z nim żegnamy! No i podsumowujemy. Bo to był naprawdę rok ciężkiej pracy i wielu nowych wyzwań.
__
Co się u nas wydarzyło przez te 12 miesięcy?
- Zagraliśmy 258 spektakli dla 31067 widzów.
- Zorganizowaliśmy 113 warsztatów, w których wzięło udział ponad 4132 uczestników.
- Zrealizowaliśmy dwie premiery na Dużej Scenie: bardzo ważną społecznie i dla nas prapremierę spektaklu „O, choroba. Historia do rany przyłóż”, na podstawie książki graficznej Bogusia Janiszewskiego i Maksa Skorwidera, która inspirowana jest prawdziwymi historiami dzieci chorujących na raka. Druga premiera 2024 r. to „Opowieść wigilijna”, w której serce oddaliśmy nie tylko idei ale także różnym technikom lalkowym, kilku planom sceny i fantastycznym songom. Wyjątkową premierę pokazu performatywnego „Co jest z Tobą nie tak?” zaliczyła też na finał dwuletniego projektu nasza młodzieżowa Specgrupa 15+.
- Wiosną pilotażowo pojawił się nowy, weekendowy cykl „Nie jesteś za stary na Arlekina”, czyli spektakl z warsztatem, skierowany do dorosłych, w którym przekonujemy, że teatr lalek i nasze przedstawienia są przeznaczone także dla widzów dojrzałych. Kontynuowaliśmy również dobrze znane weekendowe wydarzenia dla całych rodzin, jak „Niedziela Inna niż Wszystkie” (8 razy) czy sobotnie „Skrzaty Książkojady” (4 razy).
- W 2024 roku pozyskaliśmy ponad 580 000 zł na projekty „miękkie” oraz 925 000 zł na projekty infrastrukturalne. Pochodziły z różnych źródeł: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury, Urzędu Miasta Łodzi czy Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
- Z tego ostatniego, który realizował program „KPO dla Kultury” – dostaliśmy dofinansowanie na wszystkie cztery złożone projekty, w tym jeden z nich został oceniony na I. miejscu wśród wszystkich 4619 złożonych wniosków grantowych.
- Z tych dofinansowań zrealizowaliśmy osiem projektów „miękkich”. Były wśród nich spektakle: „O, choroba”, „Opowieść wigilijna”, warsztaty dla edukatorów i animatorów w ramach „Rozwiń się” oraz warsztaty w ramach młodzieżowego cyklu „Operacja Teatr – Specgrupa 15+”– oba te projekty były realizowane przez nasz teatr dwa lata.
- Oprócz tego zajmowały nas cztery zupełnie różne zadania z „KPO dla kultury”: „Widzimy Was – widzimy się w teatrze”, „Teatralny Savoir-vivre”, „Cyfrowa rewolucja – Teatr na wyciągnięcie ręki” oraz
- „Koncepcja – Komunikacja – Kompetencja”.
- Owoce przyniosły też nasze wnioski infrastrukturalne. Z pozyskanych środków naprawiliśmy dach i odmalowaliśmy część pomieszczeń, zakupiliśmy nowy system sterowania techniką sceniczną, reflektory sceniczne i nagłośnienie a także cyfrowy system łączności dla pracowników obsługi sceny i zaplecza. Pragnąć zwiększyć dostępność naszej oferty kupiliśmy też urządzenia umożliwiające odbiór wydarzeń przez osoby z niepełnosprawnością wzrokową i słuchową i system wpływający na lepszą orientację i samodzielność w naszym budynku.
- Gościliśmy na pięciu festiwalach: Z „Wielką Zagadką Misia Uszatka” na Festiwalu Teatrów dla Dzieci w Krakowie, z „Tatą” na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym KONTRAPUNKT w Szczecinieoraz na 7. Przeglądzie Nowego Teatru dla Dzieci we Wrocławiu a z „Jednym okiem na Maroko” na 14. Międzynarodowym Festiwalu Ożywionej Formy MASKARADA w Rzeszowie oraz na 2. Festiwalu Plastyki Teatrów Lalki i Formy w Słupsku.
- Z kolei u nas gościliśmy ponownie Festiwal Szkół Teatralnych, a sami zostaliśmy Patronem Honorowym dziecięcych XVIII Lalkowych Spotkań Teatralnych im. Waldemara Presi.
- Odbyły się w Arlekinie dwie fantastyczne wystawy. Wiosną w Galerii „Akwarium” zaprosiliśmy na „Lalki w akcji”, czyli wystawę prac studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi z Pracowni Animacji Lalkowej a latem – oplotła nas „Sieć”, czyli wystawa-instalacja przestrzenna Marty Krześlak.
- Wydaliśmy kolejną odsłonę „Arlekinarium” – zeszytu metodycznego, która tym razem w całości poświęcona została podsumowaniu projektu „Rozwiń się”.
- Wyprodukowaliśmy z grupą Po Omacku ośmioodcinkowy serial online pt. „Teatralny savoir-vivre”, który wprowadza dzieci i opiekunów w świat teatralnych zasad. Do naszego cyklu powstał też specjalny komiks, który można znaleźć na pufach we foyer, ulotkach oraz plakatach
- Szkoliliśmy się intensywnie, żeby wiedzieć lepiej, ciekawie i dostępnie tworzyć ofertę i umieć o niej dostępnie opowiadać. 90 godzin z tych szkoleń poświęcone było dostępności, cyberbezpieczeństwu, sztucznej inteligencji i nowym formom komunikacji i promocji.
- W kwestii dostępności – pojawiły się u nas pętla indukcyjna przy kasie, system FM z pętlą indukcyjną i słuchawkami do odbioru audiodeskrypcji i bezpośredniego dźwięku ze sceny, a także system z nadajnikami, sygnalizującymi dźwiękowo informację o lokalizacji kasy biletowej, toalet, szatni, Sceny Kameralnej i Dużej Sceny. System działa w połączeniu z ogólnodostępną, bezpłatną aplikacją YOURWAY. Dodatkowo na naszych poręczach, windzie oraz na drzwiach znalazły się komunikaty w języku Braille`a.
- Stworzyliśmy audiodeskrypcje do większości naszych spektakli a do niektórych premier wprowadziliśmy tłumacza PJM. Powstały też trzy filmy dostępnościowe na stronę www – skierowane do widzów z niepełnosprawnościami. Odcinki są poświęcone: prezentacji instytucji, spacerowi po teatrze oraz ofercie programowej i realizowanych działaniach. Opatrzone są napisami, audiodeskrypcją oraz tłumaczone na PJM. Do wszystkich materiałów filmowych, wyprodukowanych w 2024 r. powstały też napisy.
- Dostaliśmy od Fundacji Dom w Łodzi i jej podopiecznych – jako pierwszy teatr w Łodzi – nagrodę Chmurka #pełnia życia. Dzieci z Fundacji doceniły nasze starania poczynione w zakresie dostępności i to, jak szybko dostosowujemy się do kolejnych lub zmieniających się potrzeb.
- W 2024 po 11 latach pożegnaliśmy się, bez żalu, ze starą stroną internetową. Mamy też dla Was nowy system oraz stronę do rezerwacji i kupna biletów online. W mieście pojawił się też nasz biletomat – stanął w Manufakturze.
__
Uff, to tylko część spraw, którymi zajmowaliśmy się w 2024 roku. Poza tymi wszystkimi działaniami normalnie pracowaliśmy – obsługiwaliśmy Was, promowaliśmy wydarzenia, dbaliśmy o estetykę teatru i rozliczaliśmy żmudnie wszystko, co trzeba i… planowaliśmy kolejne działania! Staraliśmy się wzruszać lub rozbawiać ze sceny i przygotowywać dla Was codzienne warsztaty. Dbaliśmy, aby wszystkie elementy teatru działały jak najlepiej, tak, abyście Wy mogli swobodnie z nich korzystać, ciesząc się z wizyty w „Arlekinie”.
Bo teatr nie istniałby bez Widzów. Bo dla Was to wszystko robimy. Podsumowując więc 2024, dziękujemy przede wszystkim za Waszą obecność!
Aktualności
03/03/2025
Aktualności
Wernisaż wystawy„53 utwory na papier i klej” Mateusza Mirowskiego
W sobotę 8 marca o godz. 18:00 zapraszamy Państwa do Galerii „A” przy Dużej Scenie „Arlekina” na wernisaż wystawy Mateusza…
26/02/2025
Aktualności
Prapremiera „Jaśniej. Nie taki las straszny” (3+) już 15 marca 2025 o godz. 17:00
W marcu zapraszamy Państwa na Scenę Kameralną, gdzie odbędzie się kolejna premiera w tym sezonie. Tym razem przygotowaliśmy wyjątkowe widowisko…
13/02/2025
Aktualności
Artystyczne podsumowanie roku 2024 w „Arlekinie”
Rok 2024 już za nami, ale był tak intensywny, że dopiero teraz na poważnie się z nim żegnamy! No i…