Warsztaty Online Teatru Lalek Arlekin na Łódzkim Uniwersytecie Dziecięcym

LUD NAPIS

W październiku 2021 roku rozpoczęliśmy już trzeci cykl warsztatów online dla młodych słuchaczy Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego Politechniki Łódzkiej. Warsztaty prowadzi Drużyna Teatru Lalek Arlekin, w składzie: Joanna Nygard - aktorka arlekinowej sceny, oraz Justyna Rogowska - pedagożka tetaralna. Młodzi studenci poznają warsztat pracy aktora i teatr jako miejsce, w którym dochodzi do niesamowitej relacji - aktor - widz. Poznają techniki lalkarskie i różnice między kukłą a jawajką, czy marionetką a pacynką. Dowiadują się, jak stworzyć postać, która będzie wiarygodna dla widza. Jak ożywić lalkę, która bawi i wzrusza.

Współpracę z Łódzkim Uniwersytetym Dziecięcym prowadzonym przez Politechnikę Łódzką, Teatr Lalek Arlekin rozpoczął we wrześniu 2020 roku. Młodzi słuchacze spośród wielu ciekawych zajęć, mogli po raz pierwszy wybrać warsztaty "Z innej perspektywy", która pokazywała im świat - z perspektywy odmiennej niż naukowa. Wśród nich pojawiła się, ta - związana z kulturą a dzieci zobaczyły, jak postrzegają świat osoby, które na co dzień zajmują się sztuką. 
Młodzi studenci poznawali warsztat pracy aktora i teatr jako miejsce, które zbliża do siebie ludzi. Dowiadywali się, jak stworzyć postać, aby była wiarygodna dla widzów, a także jak odnaleźć w sobie emocje. 

***
Łódzki Uniwersytet Dziecięcy powstał w 2008 roku jako jednostka Politechniki Łódzkiej. ŁUD organizuje zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, warsztaty w laboratoriach Politechniki Łódzkiej i wykłady naukowców oraz pasjonatów z kraju i z zagranicy, również w języku angielskim. Do tej pory w zajęciach ŁUD uczestniczyło ponad 15 tys. dzieci, odbyło się 120 wykładów i około 5 tys. warsztatów oraz 8 konferencji dla młodzieży, a także wiele innych zajęć towarzyszących.

UD