B1 1male

JUBILEUSZ 70-LECIA TEATRU LALEK ARLEKIN IM. HENRYKA RYLA W ŁODZI

„Lalki z pamięci”

Retrospektywna wystawa „Lalki z pamięci” jest jedną z wystaw towarzyszących Jubileuszowi 70-lecia łódzkiego Teatru Lalek Arlekin. Kluczem do jej powstania był założyciel Arlekina - Henryk Ryl i jego realizacje w naszym teatrze. Nieprzypadkowo na wystawie wyeksponowane zostały projekty i lalki najznamienitszych polskich scenografów, którzy współpracowali z „Arlekinem” i Rylem już od pierwszych chwili powstania teatru.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów teatru oraz Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Wybitni artyści, tacy jak Wacław Kondek, Lech Kunka, Zofia Gutkowska, Ali Bunsch, Jerzy Adamczyk, Edward Sturlis, Adam Kilian czy Henri Poulain stworzyli tu wspólnie z Henrykiem Rylem oraz innymi reżyserami spektakle, które trwale zapisały się w dziejach teatru. Kolorowe piosenki, Ptasie mleko, Sambo i lew, Wesoła maskarada, Balladyna, Dżamil i róże, Tangali i córka nieba, Nal i Damayanti, Lilla Weneda, Dziwożona to tytuły, których bohaterowie opuścili magazyny, aby jeszcze raz zaistnieć i przypomnieć swoją historię. Niektóre z nich, jak dwie witrażowe lalki z Kolorowych piosenek pochodzą z 1949 r., a więc są tylko o rok młodsze od „Arlekina”.

„Lalki z pamięci” to wystawa niepowtarzalna. Pomimo wielu starań, widoczne jest, że czas nieustannie odbija swe piętno na wybranych projektach i lalkach. Nie wiemy, jak długo jeszcze przetrwają, a więc oglądajmy i wspominajmy!

Wystawa została przygotowana we współpracy z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi
Galeria A „Akwarium” – wystawa będzie otwarta od 15 grudnia 2018 do 30 czerwca 2019

fot. projekt lalki Peri autorstwa Lecha Kunki do przedstawienia Dżamil i róże z 1972 r.