ZS FB 3

„KOSMOS” ZAHRY SABRI

Galeria A "Akwarium"
Teatru Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi
Wystawa będzie udostępniona od 24 marca (sobota)


Wystawa „Kosmos Zahry Sabri” jest prezentacją teatralnych lalek irańskiej artystki teatralnej. Ta wyjątkowa ekspozycja przyjechała do Polski z Tuluzy w Hiszpanii, gdzie była prezentowana na przełomie 2016 i 2017 roku.

Zahra Sabri – reżyserka, scenografka, projektantka i twórczyni lalek rozpoczęła swoją karierę zawodową w 1990 r., formując grupę teatralną Yas-e-Tamam. Od tego czasu jej spektakle były prezentowane i nagradzane m.in. w: Iranie, Francji, Polsce, Niemczech, Tunezji, Libanie, Rosji, Indiach, Szwecji, Hiszpanii i Kazachstanie. Teatr Zahry Sabri jest teatrem stricte poetyckim, posługującym się w każdym przedstawieniu inną formą. Zawsze jest to jednak forma o wysmakowanej stylistyce, czerpiąca zarówno z tradycji teatru perskiego, jak i wątków oraz estetyki Zachodu.

„Kosmos Zahry Sabri" to wystawa lalek niezwykłych. Powstały do sześciu spektakli stworzonych w teatrach w różnych zakątkach świata: „Osiem chwil” – to opowieść osnuta na podstawie historii napisanych przez ośmiu nieznanych autorów, „Tooti Par” i „Ziemia i Wszechświat” – zainspirowane zostały twórczością sufickiego poety Rumiego, „Dom Bernardy Alba” – powstał według dramatu Federica Garcii Lorki, „Matka Courage i jej dzieci” wg Bertolta Brechta. Są na niej także powstające podczas spektaklu na oczach widzów, gliniane lalki z „Odlicz do jednego”, przedstawienia na podstawie poematu irańskiego poety z przełomu XI i XII wieku, Khayyama. Materia którą posługuje się Sabri jest bardzo prosta, wręcz uboga – większość lalek wykonana została z takich materiałów jak miazga drzewna, glina, drut i prosta tkanina. Jednak pomimo prostoty, jest w nich niezwykła moc i tajemnica. Jej lalki ożywają w niesamowitej animacji oraz w przedstawionych, często dramatycznych, sytuacjach. Nierzadko, nawet w statycznych pozach widać w nich dramat i historię, którą niosą. W Łodzi pokazujemy zarówno lalki teatralne, wykorzystane w spektaklach dla dzieci, jak i dla widzów dorosłych.

Ekspozycja prezentowana była już w ubiegłym roku w Muzeum Teatralnym w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, gdzie zaistniała w nowej aranżacji, dzięki współpracy Muzeum i XII Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”, a ostatnio pokazywana była w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Kuratorzy wystawy: Monika Bocheńska, Marek Żurawski, Ewa Kwiecińska-Kotwasińska.

W Łodzi będzie można ją oglądać od 24 marca do połowy maja 2018.