Jedno oko na Maroko

ARLEKIN NOWE LOGO A 06

Spektakl dyplomowy Małgorzaty Dębskiej studentki kierunku reżyseria teatru lalek Akademii Teatralnej. Spektakl zrealizowany w koprodukcji współfinansowany ze środków „Festiwalu Łódź Czterech Kultur 2022”, Teatru Lalek „Arlekin” im. H. Ryla w Łodzi oraz Akademii Teatralnej w Warszawie ze środków Funduszu na Start”

Dla widzów od 7 roku życia

REALIZATORZY:
Reżyseria i adaptacja: Gosia Dębska
Scenografia: Anita Piotrowska
Muzyka: Maciej Cempura

Obsada:
Maciej Piotrowski
Katarzyna Stanisz
Michał Szostak

Premiera spektaklu odbędzie się w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur 16 i 17 września 2022 r.
Czas trwania: 60 minut

Bilety do nabycia przez stronę www.4kultury.pl

Pretekstem do opowiedzenia historii jest dziecięca ciekawość świata. Chcąc zrozumieć otaczającą rzeczywistość, oswoić ją i ułożyć w głowie po swojemu, dzieci zadają często niezbyt wygodne dla nas, dorosłych, bo zbyt bezpośrednie, pytania. Widzą na przykład kogoś bez rąk czy nóg, otyłego, niewidomego, na wózku, albinosa, kogoś o ciele w całości pokrytym tatuażami i chcą wiedzieć “dlaczego”.
“Nie gap się!”, “nie pytaj”, “nie pokazuj palcem” - oto, co często słyszą w odpowiedzi, a przecież to, co inne, intryguje, przyciąga uwagę. Chcesz więc wiedzieć “dlaczego”? Zapytaj! To najlepsza droga.
Spektakl inspirowany reporterską książką Jedno oko na Maroko autorstwa Tomasza Kwaśniewskiego, ze zdjęciami Anny Bedyńskiej, uczy tolerancji i otwartości na drugiego człowieka. To zapis spotkań i rozmów dzieci autora z osobami, które wzbudziły swoją “odmiennością” ich szczególne zainteresowanie.
Jedno oko na Maroko to próba znalezienia bezpiecznej przestrzeni do zadawania pytań, często trudnych czy krępujących, ale niezbędnych do zrozumienia różnorodności świata.
Aby uniknąć dosłowności w warstwie wizualnej, realizatorzy sięgają po dorobek kultury
i sztuki (obrazy, rzeźby), które stanowią artystyczną reprezentację poruszanych tematów.