2 Luczak

 Wystawa fotografii – „Cztery piętra Arlekina: kadry i ludzie”

Galeria A „W piwnicy”
Wystawa będzie otwarta od 15 grudnia 2018 do 28 lutego 2019

70. urodzinom Arlekina towarzyszyć będą dwie wystawy. Ta przygotowana w Galerii A „W piwnicy” będzie zbiorową ekspozycją fotografii pod wspólnym tytułem „Cztery piętra Arlekina: kadry i ludzie”. Jest poświęcona wielu, anonimowym na co dzień, pracownikom teatru, których nie widać z widowni a którzy zajmują cztery piętra budynku przy Wólczańskiej 5 i są cichymi współtwórcami sukcesów teatru. Poza 16-osobowym zespołem artystycznym, na kilku poziomach pracuje tu 45 osób – w piwnicach, garażu, za sceną, nad sceną, w licznych pomieszczeniach administracyjnych, magazynach czy na poddaszu. 

Wystawa została stworzona przez grupę łodzian, którzy dwukrotnie towarzyszyli pracownikom w ich codziennej pracy, podczas tzw. „fotodejów”– wiosną (18 maja 2018) i jesienią (16 października 2018). Każdorazowo przez 12 godzin, w sumie 18 fotografów przyglądało się ekipie Arlekina w jej niedostępnych dla widza miejscach pracy, chwytając ją w zwykłych dla teatru, ale niezwykłych dla osób postronnych kadrach i uwieczniając swoje obserwacje.

Niektórzy fotografowie skupili się na architekturze i przestrzeniach, część interesowały też towarzyszące fotodejom próby, ale w centrum zainteresowania zawsze pozostawali LUDZIE. I to ten motyw złożył się na wieńczącą ten rok wystawę towarzyszącą Jubileuszowi 70-lecia Arlekina.

Gdzie mieszkają lalki? Co jest nad sceną? Jak wygląda garażowa „jaskinia” teatralnych kierowców? Co się dzieje w teatrze, gdy „śpi”, i jak żyje teatr przed premierą, gdy każdy jego kąt jest zapełniony powstającymi dekoracjami… Nasza wystawa odsłania nieco kulisy codziennej pracy, nie odzierając jej jednak całkowicie z teatralnej magii i tajemniczości.

Na wystawie prezentowanych jest 18 wybranych wielkoformatowych zdjęć siedmiorga autorów, a na multimedialnej prezentacji na stucalowym monitorze – ponad 200 pozostałych fotografii reportażowych wszystkich fotografów biorących udział w fotodejach.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Urban Periscoqe.

Autorzy zdjęć wielkoformatowych:
Patryk Grądys – absolwent studium fotografii Szkół Artystycznych ROE w Warszawie i kursant Akademii Fotografii. Asystent w Studio Świt. Warsztatu i umiejętności nabywał przede wszystkim samodzielnie, ale także między innymi u Patryka Karbowskiego, Pawła Księżopolskiego, Witolda Krassowskiego, Tomasza Grzyba i Bartosza Mokrzyckiego. Autor wystaw Nieczas i Dziedzictwo Fabrykantów, współautor licznych wystaw zbiorowych, współorganizator plenerów fotograficznych Fotomigawki Łódzkie, fotograf Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła Light Move Festival i Letniego Festiwalu Filmowego Polówka. Powadzi warsztaty z Adobe Photoshop i Adobe Lightroom.

Marek Hłasko – Będzie krótko :) - fotograf amator, zainteresowany głównie tematyką urbeksową.

Agnieszka Kuraszewska – amatorka, pasjonatka sztuki fotograficznej. Mama dwóch córek, 12-letniej Julii i 10-letniej Zuzi. Przygodę z fotografią rozpoczęła od uchwycenia momentów z życia własnych dzieci. Uwielbia fotografować ludzi i ich emocje.

Marta Łuczak – otaczającą rzeczywistość dokumentuje odkąd pamięta, ale pierwszą lustrzankę cyfrową dostała w 2012 roku. W fotografii szuka przede wszystkim niebanalnego światła i decydujących momentów. Najbardziej spełnia się dokumentując życie codzienne, ale angażuje się w wiele różnych projektów.

Michał Ryszkiewicz – na co dzień operator oraz montażysta w branży filmowej. W fotografii poszukuje ciekawych form, kompozycji, interesujących podejść do tematu i takie też prace najbardziej sobie ceni.

Dominika Szczocarz/Urban Periscoqe – fotograf amator. Główne pole zainteresowania to architektura oraz tzw. street. Organizatorka wielu warsztatów, plenerów, fotodejów oraz wykładów z zakresu fotografii. Ma na koncie osiem wystaw indywidualnych oraz współautorka licznych wystaw zbiorowych w Łodzi i w Warszawie. Obecnie skupia się na odkrywaniu tajemnic fotografii natychmiastowej za pomocą INSTAXA SQ10.

Ola Wysokińska – ukończyła socjologię na Uniwersytecie Łódzkim, obecnie jest doktorantką w Katedrze Socjologii Sztuki i Edukacji. Fotografią zajmuje się od 2013 roku. Jej ulubionymi tematami są człowiek i miasto, jednak patrzy na nie w turpistyczny sposób: pociąga ją rozkład, brzydota i zaniedbanie. Interesuje ją także twórcza interakcja mieszkańców z otaczająca przestrzenią. Zajmuje się głównie fotografią dokumentalną, uwieczniając życie łódzkich ulic oraz zwiedzając opuszczone budynki.

Autorzy fotoreportaży prezentowanych na wystawie na monitorach:
Edyta Białkowska, Jacek Kalinowski, Beata Klebańska, Karina Lisiecka, Tomek Majda, Slawek Maciaszczyk, Anna Perlańska, Mariola Siwińska, Adam Strzyżewski, Agnieszka Wojtera Fotografia, a także: Patryk Grądys, Marek Hłasko, Agnieszka Kuraszewska, Marta Łuczak, Michał Ryszkiewicz, Dominika Szczocarz, Ola Wysokińska.

fot. Marta Łuczak - na zdjęciu Wojciech Konicki - mechanizator Teatru Lalek Arlekin w swojej niesamowitej pracowni naprawia marionetkę Piotrusia Pana.