Uwaga! Strona tymczasowa. Witryna jest w przebudowie!
Niektóre treści mogą się czasowo niepoprawnie wyświetlać. Przepraszamy za niedogodności.

 II MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUKI ANIMACJI ANIMART 24-30.09.2016 (artykuł archiwalny)

BANEREK poziom AWPC 2016

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt to największa i jedyna tego typu impreza w Polsce, poświęcona kompleksowo sztuce animacji – zarówno tej filmowej, jak i teatralnej. Jego misją jest prezentowanie najwartościowszych zjawisk i trendów we współczesnej animacji oraz konfrontowanie dokonań artystów polskich i światowych, związanych z teatrem lalek i filmem animowanym. Nigdzie w Polsce nie prezentowano dotąd takiego tygla kulturowego: do Łodzi zjadą lalkarze z 31 krajów, takich jak Nowa Zelandia, Iran, Indie, Malezja, Argentyna, Południowa Korea, Brazylia, Japonia, Australia , Egipt, USA, Tunezja, Kanada, Tajlandia a do tego bardzo silna reprezentacja animatorów teatralnych z Europy.

W tegorocznej, drugiej już edycji festiwalu, AnimArt gościć będzie „World Puppet Carnival” – jeden z największych, międzynarodowych, i w dodatku „wędrujących” festiwali na świecie, poświęcony entuzjastom sztuki lalkowej. Co roku odbywa się on w innym kraju, a jego głównym celem jest jednoczenie twórców ze wszystkich stron świata, wbrew podziałom, uprzedzeniom czy różnicom kulturowym.

Selekcji grup teatralnych (ponad 150 artystów), którzy wystąpią w tym roku w Łodzi, dokonał dyrektor World Puppet Carnival, Rod Petrovic. Dyrektorem festiwalu jest Waldemar Wolański, szef Teatru Lalek Arlekin. Osobą odpowiedzialną za pokazy filmowe studentów animacji jest kierownik Katedry Filmu Animowanego – prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Rynkiewicz (Szkoła Filmowa w Łodzi).

Ogromną w tym roku - część filmową i edukacyjną festiwalu przygotowała łódzka firma Momakin.
W jej programie znajdą się trzy bloki: AnimArt.Film (pokazy filmów animowanych z całego świata - pełno i krótkometrażowych), AnimArt.Edu (bezpłatne warsztaty oraz projekcje dla dzieci, Masterclass z Timem Allenem oraz panele specjalistyczne), a także ANIMARKT – specjalny dzień dla profesjonalistów.

Każdego dnia odbywać się będzie niemal 10 przedstawień, łącznie zaplanowano ponad 60 wydarzeń - w Teatrze Arlekin, Szkole Filmowej, Teatrze Nowym, AOIA i w plenerze (Manufaktura, ulica Piotrkowska, Pasaż Schillera).

Ideą festiwalu jest podkreślenie rangi i zainteresowanie pięknem trudnej sztuki animacji, która w dobie mediów cyfrowych zaczyna odchodzić w zapomnienie. Zamysłem organizatorów festiwalu jest wyszukiwanie spektakli i filmów, które łączą obie te sztuki, bardzo często przenikające się nawzajem.


Festiwal ANIMART – część teatralna

Na Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt są zapraszani prawdziwi mistrzowie w swojej dziedzinie, co daje niepowtarzalną okazję do przyjrzenia się technikom ich pracy. Zróżnicowanie grona zaproszonych artystów zarówno pod względem doświadczenia, specjalizacji czy kręgu kulturowego daje ogromny potencjał ukazania szerokiego spektrum gatunków i technik animacyjnych tj. jak marionetki, teatr cieni, bunraku, lalki żyworękie, maska, lalki stolikowe, kukły, mupety czy lalki trickowe.

Festiwal rozpoczynamy w sobotę, 24 września barwną paradą, która wyruszy spod Pasażu Schillera ulicą Piotrkowską do Manufaktury. Na wysokości DH Magda, będzie ustawiona specjalna trybuna, z której będzie można podziwiać paradę, i gdzie będzie ona komentowana przez konferansjera. W części teatralnej zobaczyć będzie można zespoły, które nigdy nie gościły w Polsce, z tak odległych krajów jak maoryski teatr z Nowej Zelandii, Malezja, Tajlandia (44 osobowy zespół prezentujący tradycyjne lalki tajlandzkie), Korea Południowa, Indie czy Argentyna. Wiele z nich prezentuje sztukę lalkarską z pogranicza rodzimego folkloru, o wielowiekowej tradycji kulturowej.

HARMONOGRAM FESTIWALU ANIMART 2016 

INFORMACJA PRASOWA (*PDF)

PREZENTACJA POFESTIWALOWA (*PDF) 

PODSUMOWANIE (*PDF)

INFORMACJE O WYDARZENIACH  CZ.I - PROGRAM CZĘŚĆ TEATRALNA W PDF (POLSKI/ENGLISH)

INFORMACJE O WYDARZENIACH CZ.II - PROGRAM CZĘŚĆ FILMOWA W PDF (POLSKI/ENGLISH)

WERDYKT JURY

WIĘCEJ SZCZEGÓŁOWYCH INFORMACJI NA TEMAT SEKCJI FILMOWEJ - WYDARZEŃ Z CYKLU ANI.MART.EDU ANI.MART.FILM oraz ANIMARKT- WARSZTATÓW, POKAZÓW, ZAPISÓW UDZIELA MOMAKIN - WWW.MOMAKIN.PL oraz pod numerem telefonu 882 927 322.

 

BANEREK poziom sponsorzy