Arlekin dziś i kiedyś
Teatr Lalek Arlekin został założony w 1948 roku przez Henryka Ryla – reżysera, lalkarza, społecznika i pedagoga. Na początku swej działalności mieścił się w Łodzi w budynku przy ul. Piotrkowskiej 150, aby dziewięć lat później przenieść się do obecnej siedziby u zbiegu ul. Wólczańskiej i Alei 1 Maja, czyli powstałego w 1902 r. pięknego secesyjnego budynku.
Od samego początku „Arlekin” dąży do tego, by jak najpełniej zaspokoić oczekiwania wielbicieli sztuki lalkowej – tych najmłodszych, ale również i tych dorosłych. Nie ustaje w doskonaleniu starych i poszukiwaniu nowych rozwiązań technicznych oraz środków wyrazu artystycznego. Dba o to, by przybliżać dzieciom bajkowy kanon, a zarazem stara się mówić o otaczającej nas rzeczywistości w sposób współczesny. W repertuarze Arlekina znajdują się także spektakle dla widzów dorosłych oraz widowiska grane w języku angielskim, co czyni go miejscem przyjaznym dla obcokrajowców, mieszkających w Łodzi. Specjalizuje się w spektaklach, w których wykorzystywane są przeróżne techniki animacyjne. Gra lalek (marionetek, jawajek, kukieł, pacynek itp.) łączy się tutaj z grą aktorów w żywym planie. Zespół „Arlekina” jest też jednym z nielicznych teatrów na świecie, posługujących się trudną, ale niesłychanie atrakcyjną techniką marionetek długoniciowych, w których aktorzy znajdujący się niemal pięć metrów nad ziemią ze specjalnych mostów animują lalkami podczas przedstawienia.
Oprócz działalności stricte scenicznej Arlekin prowadzi także działania edukacyjne i warsztatowe w ramach Pracowni Twórczego Widza. Składają się na nią wielorakie cykle warsztatowe dla grup, szkół i przedszkoli, ale także zajęcia rodzinne, oraz warsztaty dla edukatorów i nauczycieli. Był organizatorem trzech uznanych festiwali: Międzynarodowego Festiwalu Solistów Lalkarzy, oraz Festiwalu Sztuki Ulicznej TrotuArt czy organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Animacji „AnimArt”.
Otwarty w grudniu 1948 roku – w ciągu 75 lat istnienia „Arlekin” przygotował 300 premier, a ponad 35 tysięcy spektakli obejrzało niemal 8 milionów widzów w siedzibie i w plenerze, w Polsce i na świecie. Teatr prezentował wielokrotnie swoje dokonania na festiwalach w kraju i zagranicą, m.in. w Anglii, Brazylii, USA, Francji, Rosji, Izraelu, Japonii, Holandii, Niemczech, Pakistanie, Austrii, Słowacji, Iranie, Danii, Meksyku, Włoszech, Węgrzech, Bałkanach, Tajwanie, Indonezji czy Tajlandii.
W grudniu 2014 r. teatr przeszedł gruntowną modernizację i rewitalizację. Budynek otrzymał nową scenę o unikatowych w skali kraju możliwościach, przepiękną główną salę widowiskową, salę kameralną, salę prób i salę warsztatową. Powołano w nim także do życia Galerię A, w której prezentowane są dzieła znanych polskich artystów związanych z teatrem lalek.
Historia teatru
2018
W czerwcu tego roku nowym, wyłonionym w konkursie dyrektorem teatru zostaje Wojciech Brawer.
2014
Dzięki skończonemu w 2014 r. kapitalnemu remontowi Teatr Arlekin zyskał prawdziwy blask, który zmienił zabytkową kamienicę w pełni profesjonalny budynek teatralny, dysponujący nie tylko bogato wyposażoną główną sceną ale również kilkoma salami kameralnymi i warsztatowymi.
1992
Dyrektorem teatru zostaje Waldemar Wolański, który kieruje nim do końca 2017 r.
1977
Pierwszy solidny remont arlekinowskiej siedziby.
1974
Pierwszy dyrektor artystyczny, po 26 latach przekazał opiekę nad „Arlekinem” swemu uczniowi Stanisławowi Ochmańskiemu.
1958
Dziesięć lat później teatr, początkowo gościnnie, a od 1962 r. jako jedyny lokator, wprowadził się do zajmowanego obecnie budynku u zbiegu ul. Wólczańskiej i al. 1 Maja.
1948
30 grudnia 1948 r. założyciel „Arlekina” Henryk Ryl wystawił w gmachu przy ul. Piotrkowskiej 150 przedstawienie dla dzieci pt.: „Dwa Michały i świat cały” i tak się wszystko zaczęło…