Uwaga! Strona tymczasowa. Witryna jest w przebudowie!
Niektóre treści mogą się czasowo niepoprawnie wyświetlać. Przepraszamy za niedogodności.

Dzieci i ryby

 

b1 1
Na podstawie sztuki Magdy Żarneckiej i Przemysława Jaszczaka KUP BILET

Dla widzów od 7 lat 

REALIZATORZY:
Autorzy tekstu: Magda Żarnecka, Przemysław Jaszczak
Reżyser: Przemysław Jaszczak
Kompozytor: Urszula Chrzanowska
Scenograf: Aleksandra Starzyńska

OBSADA:

Klaudia Kalinowska (Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi)
Adrianna Maliszewska (Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi) 
Natalia Wieciech (Teatr Pinokio w Łodzi) 
Łukasz Batko (Teatr Pinokio w Łodzi)
Piotr Pasek (Teatr Pinokio w Łodzi) 

Prapremiera: 2 kwietnia 2022 r. Duża Scena
Czas trwania: 60 minut spektakl i 2x20 minut warsztat

Koprodukcja Teatru Pinokio w Łodzi i Teatru Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi w ramach Dotknij Teatru 2022

Spektakl będzie prezentowany na dwóch łódzkich scenach teatralnych: w Teatrze Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi oraz w Teatrze Pinokio w Łodzi

Firma Wymyślonych Przyjaciół działa na skalę światową. Korporacja wspiera wszystkie dzieci, które potrzebują pomocy. Poznajemy tu historie trojga Wymyślonych Przyjaciół, którzy wyruszają na misję do małych i osamotnionych Arii, Emila i Noko. Dzieci te, z powodu różnych okoliczności, nie mają przyjaciół w prawdziwym świecie. Aria nie ma na to czasu, Noko zostaje przez rówieśników odrzucona, a Emil ma na głowie sprawy, które przerosłyby niejednego dorosłego. Wymyśleni Przyjaciele towarzyszą im więc w starciach z codziennością, budują i wspierają w momentach zwątpienia, ale przede wszystkim zaopatrują dzieci w realne narzędzia zmiany, walki o siebie i o swoje prawa. Spektakl wpisuje się w nurt teatru społecznie zaangażowanego i stanowi rodzaj manifestu na rzecz praw dziecka. Przedstawienie ma formę kolażową, a historie są opowiedziane językiem teatru lalek i formy. Zobaczymy tu m.in. lalki stolikowe czy ożywianie i animację przedmiotów i przestrzeni, z zachowaniem maksimum iluzji czarnego teatru.

Celem inicjatywy partnerskiej dwóch łódzkich teatrów dla dzieci i młodzieży stało się stworzenie spektaklu, który tematyzuje problem naruszania praw dziecka i może wyposażyć najmłodszych w realne sposoby radzenia sobie z nadużyciami ze strony dorosłych. W naszym myśleniu istnieje głęboko zakorzenione przekonanie o profilaktycznej sile medium, jakim jest teatr. Zwracając się do niedorosłych, pragniemy więc dać im nadzieję, że ich los nie jest nam obojętny, a o każdej doznanej krzywdzie mogą i powinny mówić głośno. Samą nadzieję – przewodni temat akcji Dotknij Teatru 2022, w ramach której wyprodukowane zostały „Dzieci i Ryby” – interpretujemy tu jako wiarę w sprawczość młodego pokolenia, pielęgnowanie prawa do buntu, gwarancję bezpiecznej przyszłości, a nade wszystko budowanie zaufania i pomostu pomiędzy światem dzieci a światem dorosłych.

Spektaklowi towarzyszy dwuetapowe spotkanie edukacyjne, w ramach którego wspólnie z widzami opracowujemy Kartę POP – Praw, Oczekiwań i Potrzeb, a następnie zawężamy jej postulaty do najbliższej sercom wartości, zwanej także Manifestem. Jego ostateczna treść każdorazowo wynika z bezpośredniej rozmowy z dziećmi i młodzieżą; bo nie wyobrażamy sobie mówić o nich – bez nich.

HARMONOGRAM W RAMACH AKCJI DT 2022:

1 kwietnia, godz. 10.00 - próba otwarta
1 kwietnia, godz. 18.00 - próba otwarta
2 kwietnia, godz. 17.00 - prapremiera
3 kwietnia, godz. 17.00 - spektakl
WSTĘP BEZPŁATNY

ZAPISY OD 15 MARCA: BILETYREZERWACJA@TEATRARLEKIN.PL

Spektakl powstał w ramach akcji "Dotknij Teatru 2022", organizowanej przez Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi

Wydarzenie finansowane jest ze środków Miasta Łodzi, pod honorowym patronatem Hanny Zdanowskiej Prezydent Miasta Łodzi.

DT Logo podstawowe 800 

ZDJĘCIA ZE SPEKTAKLU - FOT. HAWA

 

NAJNOWSZA PREMIERA!

 Szczegóły tutaj

AKTUALNOŚCI 2023/2024

REPERTUAR 2023/2024

ZASIĄDŹ NA WIDOWNI!