Uwaga! Strona tymczasowa. Witryna jest w przebudowie!
Niektóre treści mogą się czasowo niepoprawnie wyświetlać. Przepraszamy za niedogodności.

20220224 112949

Od 1 marca zapraszamy do oglądania nowej wystawy w Galerii "Akwarium" na górnym foyer naszego teatru. Na wystawie pt. "Lalki z bajek. Wystawa ze zbiorów Działu Widowisk Lalkowych Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi" pokazujemy realizacje scenograficzne łódzkiego artysty Wacława Kondka. Artysta zaprojektował je dla dwóch łódzkich teatrów lalkowych: Teatru Lalek Arlekin oraz Teatru Pinokio na początku lat 70.

Dla tych oraz innych projektów Kondka charakterystyczne było operowanie jedną bryłą. Lalki są statyczne, proste, o ograniczonych możliwościach animacji. Oddają specyficzny charakter teatru lalek, który dziś jest już historią. Jednak mają one swój urok, warto zwrócić uwagę na silny wyraz artystyczny, wyszukaną kolorystykę, silną inspirację ludową sztuką rosyjską. Lalki powstały do dwóch rosyjskich bajek, tj. "Wyspy białego łabędzia" M. Kossakowskiej i J. Galewicza, wg. A. Puszkina, w reż. Marty Janic dla TL Pinokio w Łodzi z 1973 r. oraz "Konik Garbusek" I. Sikiryckiego (adaptacja) wg. P. Jerszowa, w reż. Stanisława Ochmańskiego dla TL Arlekin w Łodzi z 1975 r.

W przypadku pierwszego z przedstawień dekoracje nawiązywały do cerkiewnych ikonostasów a lalki do barwnych matrioszek ozdobionych motywami kwiatowymi. Postaci męskie, również rozwiązane formą matrioszek, zyskały kostium i nakrycie głowy. Twarze lalek pomalowane są mocnym makijażem, z plamą rumieńca, zróżnicowane szczegółami, niżej lub wyżej osadzonymi brwiami lub wąsami. W drugim zestawie lalek, artysta sięga do inspiracji rosyjską ceramiką ludową, jarmarcznymi figurkami wykonywanymi z gliny i zabawkami ze straganów. Kolorystyka również żywa nawiązuje do malarstwa ludowego. Lalki są tutaj mniej statyczne, umocowane na kijach (tzw. kukiełki).

Lalki z tych przedstawień należą do najlepszych pod względem formy w dorobku scenograficznym Wacława Kondka. Jak pisze Honorata Sych: „to figurki noszące w sobie pewien archetyp wyobrażonej postaci, bez ruchomych rąk i nóg, a jednak wystarczająco wyraziste formą i kolorem, aby przy udziale minimalnego ruchu stworzyć niepowtarzalne w klimacie obrazy”.

Informację przygotowano na podstawie książki Honoraty Sych, Tajemnice teatru lalek, 2010, wyd. Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi.
Koncepcja wystawy: Honorata Sych
Realizacja: Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi oraz Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
Czas trwania wystawy: 1 marca – 31 sierpnia 2022
Miejsce wystawy: Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi, Al. 1 Maja 2

Współorganizator wystawy:

logotyp muzeum herb wojewodztwo 1

NAJNOWSZA PREMIERA!

 

AKTUALNOŚCI 2022/2023

REPERTUAR 2022/2023

ZASIĄDŹ NA WIDOWNI!