Uwaga! Strona tymczasowa. Witryna jest w przebudowie!
Niektóre treści mogą się czasowo niepoprawnie wyświetlać. Przepraszamy za niedogodności.

korczak


Spieszymy donieść, że przedstawienie "Rutka" po raz ósmy w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wyruszy w festiwalową trasę. Tym razem zagości na 25. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ. Tegoroczny "Festiwal Korczakowski" tym razem w całości odbędzie się on-line. A my zagramy w ramach tego wydarzanie na platformie www.vod.warszawa.pl - 22 oraz 23 listopada 2021 od godz. 11.00.
Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie www.korczak-festival.pl

***

WIĘCEJ INFORMACJI OD ORGANIZATORÓW O IDEI TEGOROCZNEJ EDYCJI FESTIWALU

W dniach 14 – 27 listopada 2021 roku zapraszamy Was do udziału w 25. edycji Festiwalu KORCZAK DZISIAJ odbywającej się pod hasłem INWENCJA. Rzeczywistość, która nas otacza, zmienia się dynamicznie, dlatego Festiwal co roku modyfikuje swoją formułę tak, by odpowiadać przemianom i potrzebom swoich odbiorców, którymi niezmiennie od 1994 roku są młodzi ludzie. Naszym głównym celem jest budowanie z nimi partnerskiego dialogu na wielu poziomach. Inwencję traktujemy zatem nie jako wychodzenie “przed szereg”, ale “nadążanie” za młodymi widzami i widzkami. W naszym rozumieniu nie jest ona niczym szczególnym, jest nieodłącznym, czy wręcz koniecznym elementem pracy z dziećmi i młodzieżą.

Rozmowy prowadzone z młodymi w trakcie działań Festiwalu, a także projektów realizowanych przez ASSITEJ Polska (organizatora Festiwalu KORCZAK DZISIAJ) są dla nas najlepszym sposobem obserwowania zmiany i budowania więzi. W naszych działaniach młodych ludzi traktujemy jak przewodników, a ich sposób widzenia rzeczywistości jest dla nas ważnym źródłem nauki i inspiracji.

Tegoroczna edycja Festiwalu realizowana będzie w formule hybrydowej – zakładającej zarówno działania “w żywym planie” jak i w sieci. Transmitowanie spektakli festiwalowych jest dla nas niezwykłą szansą dotarcia do odbiorców i odbiorczyń, którzy wcześniej nie mogli uczestniczyć w naszych działaniach. Festiwal przestaje być tylko wydarzeniem społecznym i dociera w najodleglejsze zakątki naszego kraju. Obecną sytuację traktujemy jako szansę, nie jako przeszkodę i, jak pokazują doświadczenia ubiegłorocznej edycji, ta szansa mądrze wykorzystana może stać się źródłem nowych, fascynujących spotkań. Dlatego jest nam niezwykle miło, że tegoroczną edycję “Korczaka” realizować będziemy we współpracy z platformą VOD Warszawa, która pozwala odbiorcom na błyskawiczny dostęp do różnorodnych dziedzin sztuki i kultury.

Program tegorocznej edycji skierowany jest do młodych odbiorców ze wszystkich grup wiekowych. Zarówno starsze nastolatki jak “najnajmłodsi” znajdą w jego ramach propozycje stworzone w oparciu o wiedzę i rozumienie ich potrzeb i uwarunkowań percepcyjnych. Jak co roku Festiwal KORCZAK DZISIAJ prezentuje zarówno nowatorskie odczytania klasycznych pozycji repertuarowych (np. “Piotruś pan i Jakub Hak”) jak i młodą dramaturgię prezentującą nowe tematy i języki teatralne ( “Ojeja! albo o dziewczynce, która nie znała własnego imienia” czy “Ach jeżeli, przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie). Wyjątkowo widocznym elementem tegorocznej edycji są spektakle powstające w dialogu i wspólnej obecności profesjonalnych artystów i artystek oraz młodych uczestników i uczestniczek procesu twórczego, gdzie teatr rodzi się ze spotkania i wspólnej refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością (“Przemiany” i “Autokorekta”). Staramy się także traktować teatr jako miejsce podejmowania ważnych tematów związanych z tożsamością i historią. Wspólnie z młodymi chcemy zadawać sobie pytania, na które nie mamy gotowych odpowiedzi i uciekać od dydaktyki. Znaczącym elementem tegorocznego programu są zatem spektakle odwołujące się wprost do historii. Budujące most miedzy “wtedy” a “teraz” (“Rutka” oraz “Story Lab 1981. STAN WOJENNY”).

Teatr nigdy nie wydarza się poza związkiem z teraźniejszością i powinien być przestrzenią solidarności. Byliśmy ogromnie zaszczyceni możliwością prezentacji projektu “Ja” stworzonego przez białoruską grupę Kupałowcy w ramach poprzedniej edycji Festiwalu. W tym roku ASSITEJ Polska i Festiwal KORCZAK DZISIAJ w ramach programu rezydencji Instytutu Teatralnego gości białoruską artystkę Natallię Levanavą, której efekty współpracy z uczniami i uczennicami Szkoły Aktorskiej Machulskich w obrębie pracy dla “najnajmłodszych” będą mogli Państwo zobaczyć w ramach Festiwalu.

Po raz kolejny w tym roku realizować będziemy KORCZAK LABORATORIUM i działania performatywne w przestrzeni miejskiej. Ich głównym celem jest badanie nowych obszarów oraz metod pracy z młodymi, sprawdzanie aktualności i dzisiejszego potencjału twórczości Janusza Korczaka. Do tworzenia KORCZAK LABORATORIUM, które odbędzie się w tym roku pod hasłem JESTEŚMY JUTREM, zaprosiliśmy wspaniałą artystkę – Jaśminę Wójcik reżyserkę, autorkę nastawionych na nasłuch, partycypacyjnych akcji społeczno-artystycznych, zajmującą się włączaniem i oddawaniem podmiotowości społecznościom pozbawionym widzialności i możliwości wypowiedzi. Jaśmina w trakcie swojej pracy z młodymi ludźmi w wieku 9-12 lat postara się na nowo odczytać wybrane fragmenty dzieł autora “Króla Maciusia…” i odwiedzi niezwykłe miejsca związane z jego postacią – Korczakianum (sala placówki będąca w korczakowskim Domu Sierot stołówką) oraz Nasz Dom Maryny Falskiej i Janusza Korczaka (wyjątkowy modernistyczny budynek na planie samolotu).

Od dwóch edycji Festiwal KORCZAK DZISIAJ skupia się na prezentacji dorobku i metod pracy ważnych w tradycji polskiego teatru dla młodych widzów i widzek pedagożek teatru. Bohaterką zeszłorocznej edycji była założycielka Festiwalu – Halina Machulska. W tym roku chcielibyśmy się skupić na prezentacji sylwetki Grażyny Wydrowskiej – aktorki, reżyserki, scenografki, trenerki, pedagożki teatru, dramoterapeutki, animatorki społecznej, założycielki Teatru i Fundacji Wierzbak (pierwszego w Polsce teatru prywatnego, odwiedzającego dzieci i młodzież nie tylko w Polsce, ale i na świecie, z zachwycającymi je spektaklami, budowanymi na eksperymencie formalnym, w bliskim kontakcie z widownią), która w zeszłym roku została laureatką pierwszej edycji nagrody im. Haliny Machulskiej, przyznawanej przez Teatr Ochoty. To, co jest szczególnie ważne w jej działaniach, to nastawienie na szukanie nowych form teatralnych i nowych sposobów prowadzenia dialogu z młodym widzem – w tej perspektywie Wydrowska jest spadkobierczynią nie tylko Korczaka, ale również Jana Dormana i Leokadii Serafinowicz. Zapraszając do przyjrzenia się jej działaniom, chcemy zapytać o przyszłość teatru dla dzieci i młodzieży, jeszcze raz zadać pytanie o INWENCJĘ.

 

NAJNOWSZA PREMIERA!

 Szczegóły tutaj

AKTUALNOŚCI 2023/2024

REPERTUAR 2023/2024

ZASIĄDŹ NA WIDOWNI!