Uwaga! Strona tymczasowa. Witryna jest w przebudowie!
Niektóre treści mogą się czasowo niepoprawnie wyświetlać. Przepraszamy za niedogodności.

Plakat Weekendu Kultury bez Barier w Łodzi, na tle rozbielonego zdjęcia ul. Piotrkowskiej i wąskiego pasu tęczowego pryzma napis: „Weekend kultury bez barier, 24-26 września; wydarzenia: #Lodzbezbarier; edukacja: #chodzi o dostępność”; na górze logotyp miasta Łódź: stylizowany na modernistyczny alfabet Władysława Strzemińskiego (litery oparte o wycinki koła); na dole plakatu piktogramy wskazujące na grupy odbiorców, od lewej: osoba na wózku, migające dłonie, przekreślone oko, osoba po amputacji; dłonie w geście powitania.

INFORMACJA O WYDARZENIU – TEKST ETR (PDF)

W dniach 24-26 września po raz trzeci miasto Łódź będzie organizatorem „Weekendu Kultury Bez barier” a Teatr Lalek Arlekin po raz kolejny weźmie w nim udział. Do wspólnej akcji, która łodzianom z niepełnosprawnościami udostępnia wybrane wydarzenia, w tym roku wybraliśmy nasze Skrzaty Książkojady online – wydarzenie filmowe dla dzieci i całych rodzin.

Projekt Szósty Dzień Tygodnia – Skrzaty Książkojady pierwotnie odbywał się „na żywo”. W soboty, po spektaklach, wszystkich naszych widzów zapraszaliśmy na spotkania z wartościową, współczesną literaturą dziecięcą. Razem z naszymi aktorami i edukatorami spotkaliśmy się, aby na poduchach, w swobodnej, rodzinnej atmosferze wspólnie czytać książki dla dzieci, tematycznie nawiązujące do obejrzanego przedstawienia a potem bawić się – inspirując czytaną literaturą.

Podczas pandemii cykl przenieśliśmy do sieci. Zostało wyprodukowanych sześć kilkunastominutowych filmowych odcinków serii, wyemitowanych w mediach społecznościowych Teatru – na kanale Youtube, Facebook oraz stronie www.teatrarlekin.pl. W projekcie wzięło udział 12 aktorów teatru, teatralna pedagożka, a przy realizacji poszczególnych odcinków pracowały też osoby z pozostałych działów – montażyści, oświetleniowcy, akustycy, pracownie, garderobiane oraz działy merytoryczne. Aby osiągnąć niezwykły efekt wizualny oraz profesjonalne nagranie i montaż, do udziału w projekcie zaprosiliśmy Studio HAWA a także Aretę Puchalską, graficzkę i scenografkę, która wsparła „Skrzaty” doskonałymi animacjami oraz ożywiła książkowe postaci.

Każdy odcinek składa się czytanie przez aktorów Arlekina wybranej bajki, które za każdym razem odbywa się w innym, mało znanym widzom miejscu w teatrze - czasem nad sceną, czasem w magazynie rekwizytów, czasem na widowni a czasem na sali prób. Do wybranych przez nas książek zostały opracowane przez pedagożkę teatralną, inspirowane literaturą, oryginalne scenariusze zawierające specjalny zestaw zabaw czy gier. Wszystkie odcinki zawierają więc nawiązujący do treści element edukacyjny, pokazujący w jaki sposób poza tradycyjnym czytaniem można wykorzystać dzieło literackie, aby samodzielnie, z innymi dziećmi, czy też wspólnie z rodzicami – tworzyć, bawić się wyobraźnią i sztuką. Przewodnikami tych zabaw i ich uczestnikami są: wspomniana pedagożka oraz aktorzy występujący w danym odcinku.

Podczas „Weekendu Kultury bez Barier” udostępnimy ponownie cały cykl, tym razem będzie on opublikowany z dołączonymi napisami oraz deskrypcją.

Od 24 września 2021 widzowie będą mogą obejrzeć odcinki:
„Pan Stanisław odlatuje” (wg książki autorstwa Justyny Bednarek z ilustracjami Pawła Pawlaka).
„Bajka o starej babci i molu Zbyszku” (wg książki autorstwa Maliny Prześlugi, z ilustracjami Pawła Bajewa), ze specjalnym udziałem Piotra Cyrwusa, jako Ryśka z Klanu.
„Król i morze” (wg książki autorstwa Heinza Janischa z ilustracjami Wolfa Erlbrucha).
„Bałwan w lodówce” (fragmenty, wg książki autorstwa Łukasza Gorczycy z ilustracjami Krzysztofa Gawronkiewicza)
„A ja nie chcę być księżniczką” (wg książki autorstwa Grzegorza Kasdepke z ilustracjami Emilii Dziubak).
„Śmiechołki” (wg książki autorstwa Agnieszki Zimnowodzkiej z ilustracjami Małgorzaty Kwapińskiej).

Wydarzenie będzie dostępne bezpłatnie na kanale You Tube Teatru Lalek Arlekin:
Adres: www.youtube.com/TeatrLalekArlekin
a także na stronie www.teatrarlekin.pl 
w zakładce ONLINE – SKRZATY KSIĄŻKOJADY ONLINE


Wydarzenie przygotowano w ramach Łódzkiego Weekendu Kultury bez Barier 2021 przy współpracy z Fundacją IMPACT

ZDJĘCIA ZE SKRZATÓW KSIĄŻKOJADÓW ONLINE

 

NAJNOWSZA PREMIERA!

 Szczegóły tutaj

AKTUALNOŚCI 2023/2024

REPERTUAR 2023/2024

ZASIĄDŹ NA WIDOWNI!