Wędrówka Nabu
Na podstawie książki Jarosława Mikołajewskiego | KUP BILET |
Teksty piosenek: Magda Żarnecka
Scenografia: Aleksandra Starzyńska
Muzyka: Urszula Chrzanowska
Projekcje: Agnieszka Waszczeniuk
Obsada:
Adrianna Maliszewska
PRAPREMIERA - 3 PAŹDZIERNIKA 2020
Czas trwania: 60 minut
Nabu postanawia uciec z ogarniętej pożogą rodzinnej wioski, by odnaleźć miejsce, w którym nie palą się domy i gdzie wszyscy mogliby być wreszcie bezpieczni.
„Wędrówka Nabu” to historia o odwadze, strachu i poszukiwaniu domu. Spektakl stanowi zapis heroicznej, samotnej wyprawy przez pustynie i wielkie wody, podczas której dziewczynka nie spotyka życzliwych ludzi, wpada w niewidoczne druty kolczaste, które pozostawiają odczuwalne rany oraz zobaczy łódki, których nie ma - przynajmniej nie dla wszystkich…
Historia Nabu pokazuje, jak ciężko jest uciec przed strachem i bólem. Jak wiele trzeba wycierpieć, by osiągnąć cel wędrówki. I mimo tego, że dotychczasowa droga bardzo ją okaleczyła i wystraszyła, decyduje się wyruszyć poza bezkres horyzontu. Do lepszego świata..
Książka Jarosława Mikołajewskiego na podstawie, której powstał spektakl to niezwykła, poetycka opowieść podejmująca temat kryzysu migracyjnego i nietolerancji. Jej adaptacja opowiedziana jest przy użyciu lalek stolikowych i plastycznych środków wyrazu. Ożywiona przez troje aktorów staje się pretekstem do odważnej dyskusji z młodym odbiorcą, być może łamiąc tabu.
Dyplom honorowy ZASP dla Adrianny Maliszewskiej za kreację aktorską w dziedzinie animacji lalkowej za tytułową rolę w "Wędrówce Nabu" na V Festiwalu Małych Prapremier
Udział w Festiwalu Mała Boska Komedia 2021
Nominacja Jury konkursu organizowanego przez Polski Ośrodek Lalkarski Polunima – dla Adrianny Maliszewskiej, najbardziej obiecującej aktorki–lalkarki młodego pokolenia – za tytułową rolę w „Wędrówce Nabu”
Kwalifikacja (z refundacją) do 27. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Nagroda aktorska dla Adrianny Maliszewskiej za najlepszą rolę kobiecą za postać Nabu w "Wędrówce Nabu" na 12. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA 2022
Nagroda "Szarego widza" dla spektaklu na XXXV Międzynarodowym Festiwalu Walizka
TELEDYSK DO PIOSENKI ZE SPEKTAKLU
ZDJĘCIA ZE SPEKTAKLU - FOT. HAWA
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Anna Jazgarska, Justyna Landorf, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Barbara Pitak-Piaskowska, Jacek Sieradzki (przewodniczący), Paweł Stangret.