Rutka
Na podstawie książki Joanny Fabickiej | KUP BILET |
Adaptacja i reżyseria spektaklu: Karolina Maciejaszek
Scenografia: Marika Wojciechowska
Muzyka: Piotr Klimek
Choreografia: Ewelina Ciszewska
Przedstawienie oparte na książce Joanny Fabickiej „Rutka"
Przedstawienie oparte na książce Joanny Fabickiej „Rutka"
Działania pedagogiczno-teatralne: Monika Tomczyk
Współpraca pedagogiczna: Hanna Jastrzębska-Gzella
Obsada:
Teresa Kowalik
Katarzyna Pałka
Wojciech Stagenalski
Maciej Kuczyński (muzyk)
Premiera szkolna: 27 września 2019
Premiera teatralna: 1 lutego 2020
Dla widzów od 10 lat
Czas trwania: 70 minut (bez przerwy)
„Jako dziecko lubiłam dotykać murów kamienic – zdawało mi się, że czuję jak oddychają. Zaglądałam w okna domów i zastanawiałam się, kto w nich wcześniej mieszkał. Jakie dzieci się tu bawiły, czyje stopy biegały po kocich łbach bałuckich uliczek? (…) Każde miejsce ma do opowiedzenia jakąś historię. Wystarczy tylko przyłożyć ucho i słuchać”
Joanna Fabicka
Przedstawienie oparte na książce łodzianki Joanny Fabickiej „Rutka”. Powieść – nagrodzona w 2016 roku nagrodą literacką polskiej sekcji IBBY – w poetycki, surrealny i nie pozbawiony poczucia humoru sposób przybliża dziecięcemu czytelnikowi obraz życia w łódzkim getcie.
Spektakl grany był w placówkach edukacyjnych znajdujących się na terenie niegdysiejszego getta, w szkołach mieszczących się w rejonach opisanych przez Joannę Fabicką w książce.
Bohaterką jest współczesna dziewczynka, dziesięcioletnia Zosia, mieszkająca na łódzkich Bałutach. Dziecko spędza wakacje w domu pod opieką ekscentrycznej ciotki Róży i zaczyna poznawać miasto z innej perspektywy, dzięki dziwnej przyjaźni z nową koleżanką, Rutką. Nowa towarzyszka zabaw jest wysłanniczką ze świata, który już nie istnieje – dzięki niej bohaterka a wraz z nią widzowie spektaklu, przeżyją emocjonalną podróż w przeszłość.
Opowieść o przyjaźni Zosi z Rutką zachęca do empatii i przejrzenia się w historii rówieśniczki z innych czasów niczym w lustrze. Przymierzenie się do jej doświadczenia wymusza redefinicję różnych pojęć, choćby takich jak strach czy poczucie osamotnienia.
Spektakl został nagrodzony Grand Prix Festiwalu Mała Boska Komedia 2020, przyznanego przez dziecięco-młodzieżowe jury.
Spektakl został nagrodzony w 26. Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej - za scenografię Mariki Wojciechowskiej oraz otrzymał wyróżnienie za muzykę Piotra Klimka.
RECENZJE ZE SPEKTAKLU
Życie jest piękne na Bałutach - Izabella Adamczewska
Z dzieciakami o wojnie - Piotr Olkusz
Z Rutką w myśli oraz w sercu możemy ulepszyć nasze miasto - Dariusz Pawłowski
Klińcówka - Katarzyna Lemańska
Dwie Rutki - Karol Suszczyński
Z Rutką w myśli oraz w sercu możemy ulepszyć nasze miasto - Dariusz Pawłowski
Klińcówka - Katarzyna Lemańska
Dwie Rutki - Karol Suszczyński
View the embedded image gallery online at:
http://teatrarlekin.pl/pl/zapisani-w-kobiecej-pamieci-3#sigFreeIddf1a4fc476
http://teatrarlekin.pl/pl/zapisani-w-kobiecej-pamieci-3#sigFreeIddf1a4fc476
View the embedded image gallery online at:
http://teatrarlekin.pl/pl/zapisani-w-kobiecej-pamieci-3#sigFreeId2433bcfc9f
http://teatrarlekin.pl/pl/zapisani-w-kobiecej-pamieci-3#sigFreeId2433bcfc9f
Fot. HaWa
TRAILER
MAKING OF
Projekt został zwycięzcą IV Konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny.
Istotą projektu jest zaproszenie młodych widzów do nowego spojrzenia na miasto, w którym żyją, zachętą do odkrywania w najbliższym otoczeniu śladów niełatwej historii miasta Łodzi i zmierzenia się z tematem jego niegdysiejszej wielokulturowości oraz schyłkiem tamtego świata. Poprzez spektakl i towarzyszące mu działania edukacyjne młodzież mogła poczuć, że zarówno historia tego miasta, jak i ich samych (jako jego mieszkańców) stanowią pewne kontinuum.
Konkurs im. Jana Dormana na produkcję spektaklu prezentowanego w szkołach wynika z potrzeby podniesienia jakości artystycznej przedstawień pokazywanych w placówkach oświatowych. Ideą konkursu jest z jednej strony wspieranie szkoły poprzez kształtowanie bogatej i różnorodnej oferty spektakli przygotowanych z myślą o wieku i potrzebach uczniów oraz specyficznych szkolnych warunkach, z drugiej zaś – wspieranie mobilności teatrów i otwieranie ich na wyzwania bezpośredniego kontaktu z widzem poza murami ich instytucji. Patronem konkursu jest Jan Dorman – wybitny twórca polskiego teatru, reżyser i pedagog, wieloletni dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.
Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Partnerzy projektu:
Spektakl bierze udział w 26. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jan Karow, Katarzyna Lemańska, Andrzej Lis, Kamila Łapicka, Michał Mizera, Jacek Sieradzki (przewodniczący), Sabina Zygmanowska.