Warsztaty: Wykreować, ożywić, zainscenizować

postpoziomfb1

Teatr lalek, czyli wykreować, ożywić, zainscenizować - bezpłatne warsztaty lalkarskie dla młodzieży

Joanna Wiśniewska – aktorka-lalkarka, pedagożka teatralna i logopedka zaprasza na warsztaty lalkarskie dla młodzieży w wieku 14-18 lat. Prowadzone przez nią cotygodniowe, dwugodzinne spotkania będą się skupiać na nauce animacji klasycznych form lalkarskich, takich jak pacynka, kukła, czy marionetka, ale też na ukazaniu możliwości ożywiania i animacji wszelkiej materii martwej (lalki improwizowane, lalki-przedmioty). W ramach warsztatów uczestnicy będą tworzyć też własne, współczesne formy lalkowe z przedmiotów codziennego użytku, elementów odzieży czy materiałów plastycznych. Kolejnym krokiem będzie dołączenie do animacji słowa i praca nad prowadzeniem dialogu poprzez animowaną formę.

Jak mówi o swoich warsztatach Joanna Wiśniewska – „Teatr lalek postrzegany jest często w sposób stereotypowy, jako miejsce, do którego uczęszcza się wyłącznie będąc dzieckiem. Warsztat ''Wykreować, ożywić, zainscenizować'' to szansa do zmiany tego myślenia, a co za tym idzie pozyskania świadomego twórcy, ale i odbiorcy teatru formy. Dzięki realizacji projektu w Arlekinie i możliwości korzystania z zasobów teatru - jego lalek, czy przestrzeni do realizacji projektu, młodzież będzie miała szansę na pracę w profesjonalnych warunkach. Poprzez moje warsztaty i rozmaitą gamę środków wyrazu, jaką daje klasyczny i współczesny teatr lalek, chciałabym pobudzić uczestników do rozwinięcia w sobie śmiałości, kreatywności, pewności siebie i wiary w swoje możliwości. Istotą warsztatów jest też nauka umiejętności ''oddawania siebie'' lalce/formie, co sprawdza się w pracy warsztatowej z nastolatkami w ich trudnym, pełnym burzliwych emocji i doświadczeń wieku. Warsztat może stanowić również inspirację dla młodzieży, która swoją przyszłość wiąże z zawodem aktora czy lalkarza - w Polsce kursy aktorskie nie uwzględniają aspektu lalkarskiego w przygotowaniach do egzaminów”.

Cykl zwieńczy pokaz pracy uczestników w formie krótkiego spektaklu.
Warsztaty odbywać się będą w Teatrze Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi, w poniedziałki, co tydzień od 21 września do 14 grudnia.
Osoby zainteresowane dołączeniem do grupy mogą się zgłaszać pod adresem: warsztatylalkarskie@gmail.com
Warsztaty są bezpłatne a liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zapisów. Nie ma możliwości zapisów tylko na jeden warsztat.


Joanna Wiśniewska
Aktorka, lalkarka – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu oraz logopedka – absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego. Czynna zawodowo w obu materiach. Od 2017 roku związana zawodowo z Teatrem Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi. Współpracuje również z Teatrem IMKA w Warszawie, Teatrem Muzycznym w Łodzi, czy Teatrem Polskim w Szczecinie. Ostatnie cztery sezony poświęciła też intensywnej pracy warsztatowej w zakresie pedagogiki teatru, którą prowadzi na terenie Łodzi i nie tylko, rozwijając pasje aktorstwa u dzieci, młodzieży i dorosłych. Śpiewa, tańczy, bierze udział także w projektach niezależnych twórców i teatrów. W wolnych chwilach trenuje pole dance i gra na ukulele.

Projekt jest realizowany w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego