53862909 2491456870928923 8205025919354535936 o
 
Włókniarki - prapremiera!
 
Już 27 marca zapraszamy na kolejną premierę w Teatrze Arlekin - spektakl "Włókniarki" w reżyserii Tomasza Mana, będący adaptacją książki Marty Madejskiej "Aleja Włókniarek". Nadchodząca prapremiera przygotowywana jest w ramach akcji Dotknij Teatru, a sam spektakl zainauguruje tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Teatru.
 
„Włókniarki” to spektakl – koncert, który przybliży widzom, losy łódzkich pracownic przemysłu włókienniczego. Kobiet, które szły do pracy, kiedy miały po kilkanaście lat, i od tego momentu rytm ich życia wyznaczał tykający zegar, w takt którego prządka musiała chodzić „jak koń w kieracie”, a jej całe życie dzieliło się na trzy etapy: fabrykę, szpital i cmentarz. Nisko opłacane, wykorzystywane seksualnie, przedwcześnie postarzałe, a jednocześnie kobiety bohaterki. Historia łódzkich włókniarek stała się jednak siłą napędową zmian. Ich praca spowodowała przewrót, wymuszając wprowadzanie nowych przepisów i wywołując rewolucję obyczajową. Główne rolę w spektaklu odegrają więc kobiety, osiem aktorek łódzkiego Arlekina. Przedstawienie w reżyserii Tomasza Mana ze specjalnie napisaną do niego rockową muzyką z nietypowym użyciem przestrzeni scenicznej stanie się doskonałym przykładem pokazania „herstorii” Łodzi.
 
 

Spektakl przygotowuje Tomasz Man - dramatopisarz, reżyser oraz twórca adaptacji teatralnych wystawianych na scenach w całej Polsce, za scenografię odpowiada Anetta Piekarska-Man, za choreografię Artur Dobrzański. W obsadzie znalazły się: Agata Butwiłowska, Emilia Dryja, Klaudia Kalinowska, Adrianna Maliszewska, Katarzyna Pałka, Joanna Wiśniewska, Małgorzata Wolańska oraz Karolina Zajdel. Aktorkom łódzkiego Arlekina towarzyszyć będą muzycy w składzie: Andrzej Domaradzki (perkusja), Maciej Kuliberda (gitara) oraz Michał Nowak (gitara basowa). Za przygotowanie wokalne odpowiada Kamil Dominiak

Premiera: 27 marca (środa) 2019, godz. 19.00 - Duża Scena

Kolejne spektakle gramy: 26, 27 i 28 kwietnia, godz. 19.00.

Spektakl dla widzów od lat 16.

Przed i po spektaklach w teatrze będzie możliwość zakupu książki Marty Madejskiej "Aleja Włókniarek" (Wydawnictwo Czarne)

Wstęp na inaugurację jest bezpłatny, za zaproszeniami.

Realizatorzy:
Reżyseria i adaptacja: Tomasz Man
Scenografia: Anetta Piekarska-Man
Choreografia: Artur Dobrzański
Muzyka: Tomasz Man
Przygotowanie wokalne: Kamil Dominiak

Obsada:
Agata Butwiłowska
Emilia Dryja
Klaudia Kalinowska
Adrianna Maliszewska
Katarzyna Pałka
Joanna Wiśniewska
Małgorzata Wolańska
Karolina Zajdel

Zespół muzyczny w składzie:
Andrzej Domaradzki (perkusja)
Maciej Kuliberda (gitara)
Michał Nowak (gitara basowa)

WYDARZENIE POWSTAJE DZIĘKI DOFINANSOWANIU Dotknij Teatru
Operatorem projektu jest Poleski Ośrodek Sztuki

Poleski

DT Logo podstawowe 800

fotografia archiwalna: ze zbiorów Narodowego Archiwum CyfrowegoNAC logo podstawowe czern pozytywDT 2019 AOIA 840x60

Wydarzenie finansowane przez Urząd Miasta Łodzi

logo wer horyzont zhaslem pl kolor rgb

Patronat honorowy Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska

prezydent