Tymoteusz wśród ptaków

tymoteusz1
Autor: Jan Wilkowski

poziom1Kup bilet

Reżyseria: Stanisław Ochmański

Scenografia: Joanna Hrk
Muzyka: Michał Makulski
Asystent reżysera: Małgorzata Wolańska
Obsada:
Agata Butwiłowska
Katarzyna Pałka
Małgorzata Wolańska
Jan Tomasz Pieczątkowski
Marcin Sosiński
Patryk Steczek


"Tymoteusz wśród ptaków" to jedna z sześciu sztuk dla najmłodszych dzieci napisanych przez Jana Wilkowskiego, których bohaterem jest miś Tymoteusz.

Mimo poważnie brzmiącego imienia, Tymoteusz jest jeszcze bardzo małym misiem i mieszka w lesie razem z tatą. To historia misia, który pewnego dnia znajduje porzucone kukułcze jajo i postanawia je wysiedzieć. Nie podoba się to tacie niedźwiedziowi, dbającemu o honor rodziny. Z misiów śmieją się leśne zwierzęta. Tymoteusz ma to jednak za nic i stawia na swoim. Co się wykluło z jaka? By poznać odpowiedź trzeba przyjść na spektakl...

Barwna opowieść dla najmłodszych w łagodny i zabawny sposób dotyka spraw najważniejszych: tolerancji, odpowiedzialności, relacji dzieci z rodzicami i zaufania.

Autor sztuk o misiu Tymoteuszu - Jan Wilkowski (1921-97) - jest uznawany za jedną z najwybitniejszych postaci polskiego lalkarstwa. Był dramatopisarzem, reżyserem, aktorem, pedagogiem. W latach 1952-1969 kierował teatrem "Lalka" w Warszawie. W 1974 r. razem z Krzysztofem Rauem założyli w Białymstoku Wydział Lalkarski warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Przez wiele lat pełnił funkcję dziekana tego wydziału. Wilkowski był także współtwórcą telewizyjnego teatru lalek, stworzył m.in. serial telewizyjny dla dzieci pt. "Ula z I b".

Premiera: 19.01.2013 r.