Teatr Arlekin

Teatr Lalek Arlekin został założony w 1948 roku przez Henryka Ryla – reżysera, lalkarza, społecznika i pedagoga. Na początku swej działalności mieścił się w Łodzi w budynku przy ul. Piotrkowskiej 150, aby dziewięć lat później przenieść się do obecnej siedziby u zbiegu ul. Wólczańskiej i al. 1-go Maja, czyli powstałego w 1902 r. pięknego secesyjnego budynku.

Od samego początku "Arlekin" dąży do tego, by jak najpełniej zaspokoić oczekiwania wielbicieli sztuki lalkowej - tych najmłodszych, ale również i tych dorosłych. Nie ustaje w doskonaleniu starych i poszukiwaniu nowych rozwiązań technicznych oraz środków wyrazu artystycznego. Dba o to, by przybliżać dzieciom bajkowy kanon, a zarazem stara się mówić o otaczającej nas rzeczywistości w sposób współczesny. W repertuarze Arlekina znajdują się także spektakle dla widzów dorosłych oraz widowiska grane w języku angielskim, co czyni go miejscem przyjaznym dla obcokrajowców, mieszkających w Łodzi. Specjalizuje się w spektaklach, w których wykorzystywane są przeróżne techniki animacyjne. Gra lalek (marionetek, jawajek, kukieł, pacynek itp.) łączy się tutaj z grą aktorów w żywym planie. Zespół "Arlekina" jest też jednym z nielicznych teatrów na świecie, posługujących się trudną, ale niesłychanie atrakcyjną techniką marionetek długoniciowych, w których aktorzy znajdujący się niemal pięć metrów nad ziemią ze specjalnych mostów animują lalkami podczas przedstawienia.

Oprócz działalności stricte scenicznej Arlekin prowadzi także działania edukacyjne i warsztatowe w ramach Pracowni Twórczego Widza. Składają się na nią wielorakie cykle warsztatowe dla grup, szkół i przedszkoli, ale także zajęcia rodzinne, oraz warsztaty dla edukatorów i nauczycieli. Był organizatorem dwóch uznanych festiwali: Międzynarodowego Festiwalu Solistów Lalkarzy, oraz Festiwalu Sztuki Ulicznej TrotuArt. Od 2015 jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Animacji "AnimArt”.

W ciągu 70 lat istnienia "Arlekin" przygotował 275 premier, a ponad 33 tysięcy spektakli obejrzało blisko 11 milionów widzów. Teatr prezentował wielokrotnie swoje dokonania na festiwalach w kraju i zagranicą, m.in. w Anglii, Brazylii, USA, Francji, Rosji, Izraelu, Japonii, Holandii, Niemczech, Pakistanie, Austrii, Słowacji, Iranie, Danii, Meksyku, Włoszech, Węgrzech, Bałkanach, Tajwanie, Indonezji czy Tajlandii.

W grudniu 2014 r. teatr przeszedł gruntowną modernizację i rewitalizację. Budynek otrzymał nową scenę o unikatowych w skali kraju możliwościach, przepiękną główną salę widowiskową, salę kameralną, salę prób i salę warsztatową. Powołano w nim także do życia Galerię A, w której prezentowane są dzieła znanych polskich artystów związanych z teatrem lalek.

PREZENTACJA 94 Jubileusz Teatr Lalek Arlekin Teatr Lalek Arlekin 8
Teatr Lalek Arlekin 4 PREZENTACJA 135 kameralna 2
fot. Mariola Siwiska 18 fot. Mariola Siwiska 14 fot. Mariola Siwiska 15

Historia

2018

W czerwcu tego roku nowym, wyłonionym w konkursie dyrektorem teatru zostaje Wojciech Brawer.

2014

Dzięki skończonemu w 2014 r. kapitalnemu remontowi Teatr Arlekin zyskał prawdziwy blask, który zmienił zabytkową kamienicę w pełni profesjonalny budynek teatralny, dysponujący nie tylko bogato wyposażoną główną sceną ale również kilkoma salami kameralnymi i warsztatowymi.

1992

Dyrektorem teatru zostaje Waldemar Wolański, który kieruje nim do końca 2017 r.

1977

Pierwszy solidny remont arlekinowskiej siedziby.

1974

Pierwszy dyrektor artystyczny, po 26 latach przekazał opiekę nad "Arlekinem" swemu uczniowi Stanisławowi Ochmańskiemu.

1958

Dziesięć lat później teatr, początkowo gościnnie, a od 1962 r. jako jedyny lokator, wprowadził się do zajmowanego obecnie budynku u zbiegu ul. Wólczańskiej i al. 1 Maja.  

1948

30 grudnia 1948 r. założyciel "Arlekina" Henryk Ryl wystawił w gmachu przy ul. Piotrkowskiej 150 przedstawienie dla dzieci pt.: "Dwa Michały i świat cały" i tak się wszystko zaczęło...