Teatr Arlekin

Od samego początku Teatr "Arlekin" dąży do tego, by jak najpełniej zaspokoić wcale niemałe oczekiwania wielbicieli sztuki lalkowej - tych najmłodszych, ale również i tych dorosłych. Nie ustaje w doskonaleniu starych i poszukiwaniu nowych rozwiązań technicznych i środków wyrazu artystycznego. Dba o to, by przybliżać dzieciom powszechnie znane bajki, a zarazem stara się mówić o otaczającej nas rzeczywistości w sposób nowoczesny. W ofercie teatru znajdują się przedstawienia w tradycyjnych technikach lalkowych, działania łączące pracę z lalką z grą w tzw. "żywym planie", ale przede wszystkim spektakle wykonywane marionetkami zawieszonymi na długich 2,5 metrowych niciach. "Arlekin" jest jednym z nielicznych teatrów w świecie, posługujących się tą trudną, ale niesłychanie atrakcyjną techniką.

Oprócz działalności stricte scenicznej Arlekin prowadzi także działania edukacyjne i warsztatowe. Był organizatorem dwóch uznanych festiwali: Międzynarodowego Festiwalu Solistów Lalkarzy, oraz Festiwalu Sztuki Ulicznej TrotuArt. Od 2015 organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji - AnimArt. W naszym teatrze mieści się od początku jej założenia siedziba polskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Lalkarzy UNIMA.

W ciągu ponad 66 lat istnienia "Arlekin" przygotował 275 premier, a ponad 33 tysięcy spektakli obejrzało blisko 11,5 milionów widzów. Teatr prezentował wielokrotnie swoje dokonania na festiwalach w kraju i zagranicą, m.in. w Anglii, Brazylii, USA, Francji, Rosji, Izraelu, Japonii, Holandii, Niemczech, Pakistanie, Austrii, Słowacji, Iranie, Danii, Meksyku, Włoszech, Węgrzech, Bałkanach, Tajwanie, Indonezji czy Tajlandii.

arlekin4 arlekin2 arlekin3 arlekin1

Historia

2014

Dzięki skończonemu w 2014 r. kapitalnemu remontowi, Teatr Arlekin uzyskał prawdziwy blask który zmienił zabytkową kamienicę w pełni profesjonalny budynek teatralny, dysponujący nie tylko bogato wyposażoną główną sceną ale również kilkoma salami kameralnymi i warsztatowymi.

1992

Stanisław Ochmański wskazuje swojego następcę i od tego czasu, do końca 2017 r. teatrem kierował Waldemar Wolański.

1977

Pierwszy solidny remont arlekinowskiej siedziby.

1974

Pierwszy dyrektor po 26 latach przekazał opiekę nad "Arlekinem" swemu uczniowi - Stanisławowi Ochmańskiemu.

1958

Dziesięć lat później teatr, początkowo gościnnie, a od 1962 r. jako jedyny lokator, wprowadził się do zajmowanego obecnie budynku u zbiegu ul. Wólczańskiej i al. 1 Maja.

1948

28 grudnia 1948r. założyciel "Arlekina" - Henryk Ryl - wystawił w gmachu przy ul. Piotrkowskiej 150 przedstawienie dla dzieci pt.: "Dwa Michały i świat cały" i tak się wszystko zaczęło.