na www

 

OperaDrodzy widzowie, czasem przekazujemy Wam również smutne i trudne wiadomości. 28 kwietnia wieczorem zmarła Joanna Stasiewicz, znakomita aktorka-lalkarka, przez ponad 25 lat związana z naszym Teatrem.Jej charakterystyczny głos jest rozpoznawalny dla wielu pokoleń – była jednym z ulubionych głosów filmowych produkcji dla dzieci, programów edukacyjnych czy filmów animowanych, realizowanych w dawnym łódzkim „Semaforze” i w TVP. To ona była małym pingwinem Pik-Pokiem, jednym z „Trzech Misiów”, czy lektorem „Supełkowego Abecadła”.

Joanna Stasiewicz była absolwentką Wydziału Lalkarskiego Akademii Teatralnej w Warszawie. Pracowała w Arlekinie od 1984 do 2010 roku. Miała na swoim koncie blisko sto ról wysoko ocenianych przez publiczność i krytykę. Do jej najwybitniejszych należały te w „Ludowej Szopce Polskiej” w reż. Stanisława Ochmańskiego, w wielokrotnie nagradzanym na świecie „Co z tego wyrośnie” – autorskim spektaklu Wojciecha Wieczorkiewicza, a także w „Trzech muszkieterach”, „Carmen” czy w „Historii o żołnierzu”. Zdobyła dziesiątki nagród aktorskich, w tym główne nagrody na Międzynarodowych Festiwalach Teatrów Lalek. Joanna kochała życie. Przegrała walkę z rakiem, w której wspierali ją także Państwo - jej publiczność. Do końca walczyła, aby móc pracować i żyć pełnią życia. Przekazujemy jednocześnie wyrazy wsparcia dla najbliższych Joanny Stasiewicz i jej przyjaciół...

Osoby, które chciałyby towarzyszyć Joannie Stasiewicz w Jej ostatniej drodze, informujemy, że pogrzeb odbędzie się w środę, 6 maja, o godz. 12.30 na cmentarzu ewangelicko-augsburskim przy ulicy Sopockiej w Łodzi.

*****

S28C 6e20050409430 1Z wielkim żalem i przykrością, w tak krótkim odstępie czasu przychodzi nam pożegnać na zawsze kolejną naszą koleżankę, aktorkę Marię Sowińską. W teatrze “Arlekin” pracowała w latach 1989-2010, ale karierę sceniczną rozpoczęła w “Pinokiu”. Na naszej scenie zadebiutowała w spektaklu Najwspanialsza wioska, a następnie zagrała około 60 ról w ponad 40 realizacjach, m.in. Szewc Kopytko, Tańczące księżniczki, Czerwony Kapturek, Jezioro łabędzie, Mała syrenka, Tryptyk erotyczno-niesamowity (dla dorosłych), Skarb pirata Cynamona, Królowa Śniegu, Książę Portugalii, Baśń o pięknej Parysadzie. W pamięci widzów na zawsze pozostaną szczególnie role Dulcynei w Don Kichocie, Macochy w Kopciuszku, Pani Peachum w Operze za trzy grosze, Gospodyni w Najzwyklejszym cudzie. W 2000 roku wraz z Małgorzatą Wolańską na I Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek w Brazylii zdobyła I nagrodę za wysoki poziom artystyczny spektaklu Czerwony Kapturek. Była aktorką charakterystyczną. Jej niski, ostry, zabarwiony lekką chrypką tembr głosu predystynował Ją do ról negatywnych postaci scenicznych, ale nie tylko, przejawiała także talent komiczny. Jej wszechstronne możliwości i warsztat zarówno aktorski, jak i wokalny pozwoliły Jej z powodzeniem wystąpić we wszystkich siedmiu szopkach satyrycznych, które wystawiane były w tym okresie czasu w teatrze.

Maria Sowińska była nie tylko aktorką, ale także reżyserką, m.in. Ziarenka zgody. Chętnie również użyczała swojego głosu postaciom z filmów animowanych, m.in. Mordziaki, Za siedmioma duchami, Gwiazdka kota Filemona. Zasiadała również w Jury Międzynarodowego Festiwalu Solistów Lalkarzy. I choć już od dziesięciu lat nie oglądaliśmy Marii Sowińskiej na deskach teatru, na zawsze pozostanie w pamięci naszej oraz naszych widzów.

Pogrzeb Pani Marii Sowińskiej odbędzie w poniedziałek, 11 maja o 14:15 na cmentarzu Wszystkich Świętych w Łodzi na ul. Zakładowej (na Olechowie). Jednocześnie przekazujemy życzenie Rodziny, aby nie przynosić wiązanek. Wystarczy obecność, pamięć, jeśli ktoś ma życzenie to maleńki kwiat.