KrUlewna Śnieżka - premiera już 24 marca!

IMG 9955HAWA001


KrUlewna Śnieżka*
Autor: Bohdan Butenko
Reżyseria i adaptacja: Bogdan Nauka
Scenografia: Bohdan Butenko
Muzyka: Michał Makulski
Projekcje: Zosia Nauka
Efekty iluzjonistyczne: Szymon Maciak

Premiera - 24 marca 2018 r.
godz. 18.00 - DUŻA SCENA

Trzeba przyglądać się dzieciom.
To nieustające źródło inspiracji.
(Bohdan Butenko)

Niepokorna bajka, charakterystyczną kreską kreślona scenografia - na swoją kolejną premierę, łódzki Teatr Arlekin wybrał „KrUlewnę Śnieżkę” Bohdana Butenki. Pokaże ją na Dużej Scenie w sobotę, 24 marca. Będzie to nie tylko adaptacja książki uwielbianego przez pokolenia rysownika, Bohdan Butenko przygotował także projekty scenograficzne do przedstawienia. Spektakl reżyseruje Bogdan Nauka, a premierzy towarzyszyć będą dwie wystawy – irańskich lalek teatralnych i wystawa Bohdana Butenki.

„KrUlewna Śnieżka” to odejście od klasycznej formuły słynnych bajek, a jednocześnie znakomity sposób na ich odświeżenie. Już sam niepokojący błąd ortograficzny w tytule i komunikat towarzyszący wydanej w 2008 roku książce Butenki, na podstawie której powstaje inscenizacja, czyli: „Specjalnie dla Ciebie! Bez cenzury! Po raz pierwszy odkrywamy najpilniej strzeżone sekrety świata bajek! Oto jedyna prawdziwa wersja wydarzeń! Przeczytaj, jeśli masz odwagę” - tworzą zapowiedź nieoczywistej i mało klasycznej opowieści.

"KrUlewna Śnieżka” to rodzaj bajki niepokornej, bajki na opak. Jej autor, Bohdan Butenko, ilustrator, rysownik i pisarz uwielbiany przez kilka pokoleń czytelników dekonstruuje dotychczas znaną opowieść o Królewnie Śnieżce i zmienia jej bieg wydarzeń. W jego wersji bajki, Śnieżka biega boso, jest raczej leniwą pannicą i ma pewną kulinarną słabość, za którą dałaby się pokroić – jabłka. Na ogół powszechnie uwielbiane krasnoludki, w królestwie króla Niezguły są raczej uznawane za brzydkie, „inne od wszystkich” i niedorosłe… Nie pasujące do „idealnego” społeczeństwa zostają więc skazane przez panującego władcę i miejscowego Szefa Policji na banicję do Dzikich Gór, gdzie mają wydobywać dla króla drogocenne kamienie, których… w ogóle tam nie ma. Król Niezguła chciałby bowiem utworzyć sobie idealne państwo, tylko z ludzi ślicznych, uśmiechniętych i bogatych. A jest to w bajce państwo dziwne, w którym nikt nie czyta książek, a ludzie „nie wymawiają kreskowanego o w imieniu swojej królewny”. Gdy jednak okazuje się, że nie będzie przychodu z ciężkiej pracy krasnoludków, szefowie policji postanawiają uknuć spisek, ukraść klejnoty mieszkańcom i za pomocą Śnieżki podrzucić je Krasnoludkom. Sprawy się jednak komplikują, gdy w okolicy pojawia się wiceszef policji w teatralnym przebraniu czarownicy, a krasnoludki zaczynają bronić swoich znalezisk i swojej „KrUlewny”. Cały plan wisi na włosku…

Bohdan Butenko już po raz trzeci realizuje swoje przedstawienie w łódzkim teatrze Arlekin. Pięćdziesiąt lat temu, w 1968 roku, widzowie mogli oglądać „Ferdynanda Wspaniałego” w jego scenografii do reżyserii Janusza Galewicza. Dziewięć lat później, w 1977 roku, stworzył również scenografię do prapremiery przedstawienia „W Dolinie Muminków” w reżyserii Stanisława Ochmańskiego.

W obsadzie najnowszej premiery znaleźli się: Emilia Dryja, Klaudia Kalinowska, Katarzyna Pałka, Małgorzata Wolańska, Karolina Zajdel, Wojciech Kondzielnik, Szymon Nygard, Wojciech Schabowski.

Przedstawienie jest przeznaczone dla dzieci od 5 lat.

Premierze „KrUlewny Śnieżki” będą towarzyszyć dwie wyjątkowe wystawy. Ponieważ zbliża się Światowy Dzień Lalkarstwa (21 marca) i Międzynarodowy Dzień Teatru (27 marca), wystawa w Galerii A „Akwarium” na górnym foyer będzie bardzo nawiązywała do obu teatralnych wydarzeń. Zatytułowana będzie „Kosmos” i złożą się na nią prace irańskiej artystki, reżyserii i performerki Zahry Sabri. Będą to przepiękne i bardzo przejmujące lalki teatralne, stworzone do sześciu spektakli, powstałych na całym świecie, a także projekcje i zdjęcia z jej przedstawień.

Druga z wystaw „35 maja i później…. Bohdan Butenko Pinxit”, którą również od 24 marca będzie można oglądać w Galerii A „w Piwnicy”, związana jest bezpośrednio z postacią autora książki i scenografa spektaklu. Będą tam – oczywiście w bardzo skondensowanej formie – ilustracje, plakaty, grafiki i komiksy Pana Bohdana Butenki.

Obie wystawy będą otwarte do 20 maja.

Więcej o wystawach można przeczytać w osobnych, poświęconych im aktualnościach.

Zapraszamy!

* Wszystkich widzów zaniepokojonych pisownią tytułu informujemy, że jest ona celowa. W realizacji teatralnej wykorzystano oryginalną pisownię książki Bohdana Butenki.

fot. HaWa