Straty/Nadmiary

 

foto1
Autor:
Olivier Sacks
poziom3KUP BILET

SPEKTAKL GRANY W RAMACH SCENY PREZENTACJI AKTORSKICH 

Reżyseria: Michał Rzepka
Scenografia, projekcje multimedialne: Izabela Stronias
Współpraca scenograficzna: Marek Gawroński
Wuch sceniczny: Jacek Owczarek

Obsada:
Joanna Wiśniewska
Szymon Nygard

Premiera -1 kwietnia 2017 w ramach akcji Dotknij Teatru
Dla widzów od 16 lat
Czas trwania: 60 minut, bez przerwy

Skoro mężczyzna może pomylić swoją żonę z kapeluszem, to wszystko jest możliwe… Czy jest więc szaleńcem? Odrzućmy na chwilę takie założenie. Ile bowiem szaleństwa drzemie w każdym z nas? Gdzie jest granica pomiędzy normalnością, a jej brakiem? I – przede wszystkim – kto ustala te zasady? Światy lekarzy i ich pacjentów mieszają się ze sobą, ujawniając mechanizmy rządzące rzeczywistością. 

Czy ktoś zastanawiał się kiedykolwiek, jak czułby się gdyby pewnego dnia obudził się rano, i zewsząd otaczałyby go zdumiewające zapachy, a cały świat sprowadzony by został do zmysłu węchu? A jeszcze innego poranka zniknęłyby rzeczy znajdujące się po lewej stronie, ponieważ wzrok rejestrowałby jedynie to, co znajduje się po prawej. Kolejnego natomiast w Waszej głowie, o określonych porach rozbrzmiewałaby muzyka, której nie słyszeliście nigdy wcześniej. I wreszcie; czy kiedykolwiek pomyliliście głowę własnej żony, męża z kapeluszem lub czapką?

„Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem” to książka Olivera Sacks’a, angielskiego neurologa i psychiatry, która podejmuje wąsko rozumianą tematykę medyczną związaną z neuropsychologią czy też z neurologią.
W spektaklu opartym na bestsellerze Sacks’a nie chcemy pokazywać patologicznych, klinicznych przypadków schorzeń neurologicznych, nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie. Cierpienie ludzi dotkniętych chorobami neurologicznymi wymaga niezwykłej delikatności i taktu. Możemy natomiast zająć się próbą zrozumienia tych, najczęściej dramatycznych, absurdalnych, a czasem komicznych sytuacji i spróbować pokazać je na scenie.
Spektakl Straty/Nadmiary jest zatem raczej próbą napisania poematu o cierpieniu, którego bywamy świadkami, często nie rozumiejąc z czym mamy do czynienia.
Jak zakończy się ta terapia?

View the embedded image gallery online at:
http://teatrarlekin.pl/pl/jakitaki-2#sigFreeIdceb15ddba1