Grand Prix Festiwalu Mała Boska Komedia dla naszej "Rutki"!

GRAND PRIX MAA BOSKA KOMEDIA 2020

Z Grand Prix - główną nagrodą tegorocznego festiwalu Boska Komedia „wróciła” z Krakowa nasz Arlekin. Wraca symbolicznie, bo cały tegoroczny festiwal widzowie mogli oglądać online na platformie VOD, nie wychodząc z domu. Spektakl pokazany został w nurcie „Mała Boska Komedia”, prezentującym najlepsze spektakle dla młodego widza minionego roku. Oceniało je młodzieżowe jury – i to ono w niedzielę wieczorem przyznało nagrodę naszemu przedstawieniu o mieszkającej na łódzkich Bałutach Zosi, która spędzając wakacje w domu pod opieką ekscentrycznej ciotki zaczyna poznawać miasto z innej perspektywy, dzięki dziwnej przyjaźni z nową koleżanką, Rutką. „Za każdą łzę, która upłynęła podczas spektaklu” – pisali o "Rutce" jurorzy po spektaklu.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny organizowany przez Teatr Łaźnia Nowa od trzynastu lat jest jednym z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce. W centrum swoich zainteresowań stawia „teatr dla ludzi”, a jego kluczowym motywem są fundamentalne pytania o wspólnotę, rolę sztuki – i znaczenie samego teatru w rozwoju społeczności. Tegorocznym mottem Boskiej Komedii był „czuły narrator” inspirowany mową noblowską Olgi Tokarczuk.

- Już sama kwalifikacja na 13. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Boska Komedia" jest dla nas wielkim wyróżnieniem – mówi Wojciech Brawer, dyrektor Arlekina. – Wierzyliśmy w ten spektakl i jego moc, ale jest on bardzo mocno osadzony w Łodzi, więc chociaż temat jest uniwersalny, to nie wiedzieliśmy, czy równie mocno będzie rezonował poza naszym miastem. Dodatkowo nie do końca byliśmy przekonani, czy transmisja spektaklu odda w pełni jego magiczność. Jednak wyjątkowe uzasadnienie jury, które otrzymaliśmy wraz z Grand Prix wzruszyło nas najbardziej i utwierdziło w tym, że przenosząc na scenę powieść Joanny Fabickiej, stworzyliśmy z zespołem kawał wrażliwego i mądrego teatru. Przecież to właśnie do takiej publiczności kierowaliśmy spektakl, i okazało się, że nasz język przemawia, że trafia w najczulsze punkty młodego widza, że przejmuje i wzrusza.

Kilkudziesięcioosobowe jury do nagrody dołączyło bowiem swoje uzasadnienie, dlaczego wybrało „Rutkę” spośród innych, znakomitych przedstawień festiwalu. Lista recenzji młodych członków jury była bardzo długa. Młodzież pisze w nich o „odwadze w mierzeniu się z trudnym tematem wojny, traumy wojennej, zwłaszcza za uchwycenie perspektywy dziecka w obliczu katastrofy i zwrócenie uwagi na cierpienie ludzi”, o „szacunku i uchwyceniu poważnych i mądrych tematów, które sprawiają, że spektakl ma głębokie przesłanie”, czy o „lekcji historii, która nie jest nudna, ale pokazana w interesujący i oryginalny sposób”. Dziękowały też za „kreatywność, pomysłowość, piękno opowieści i fenomenalną historię, która chwyta za serce”, „za każdą łzę, która upłynęła podczas spektaklu”, „za silne poruszenie głębokich i prawdziwych emocji i niezwykłe i oddziałujące na wyobraźnię rozwiązania scenograficzne, a także „za żywą grę aktorską, uśmiech i świetne wykonanie” oraz możliwość „spędzenia chwili w innym świecie”.

„Rutka” to przedstawienie oparte na książce łodzianki Joanny Fabickiej pod tym samym tytułem, które zostało wyreżyserowane w Teatrze Lalek Arlekin przez Karolinę Maciejaszek. Jego bohaterką jest współczesna dziewczynka, dziesięcioletnia Zosia, mieszkająca na łódzkich Bałutach. Dziecko spędza wakacje w domu pod opieką ekscentrycznej ciotki Róży i zaczyna poznawać miasto z innej perspektywy, dzięki dziwnej przyjaźni z nową koleżanką, Rutką. Towarzyszka zabaw jest wysłanniczką ze świata, który już nie istnieje – dzięki niej bohaterka a wraz z nią widzowie spektaklu, przeżywa emocjonalną podróż w przeszłość. „Rutka” zderza współczesność z przeszłością, konfrontując obraz dzisiejszej Łodzi z obrazem miasta czasów okupacji oraz zderzając historie dwóch dziewczyn – współczesnej Zosi i pamiętającej czasy Litzmannstadt Getto Rutki. Opowieść o ich przyjaźni zachęca do empatii i przejrzenia się w historii rówieśniczki z innych czasów niczym w lustrze. W tym lustrze, pomimo upływu czasu - strach czy samotność jest dla dzieci zawsze takim samym, trudnym uczuciem, a potrzeba zabawy, przyjaźni, wiary w świat i budowania pozytywnych relacji – kwintesencją dzieciństwa. Istotą spektaklu było też zaproszenie młodych widzów do nowego spojrzenia na miasto, w którym żyją, zachętą do odkrywania w najbliższym otoczeniu śladów niełatwej historii miasta Łodzi i zmierzenia się z tematem jego niegdysiejszej wielokulturowości. Poprzez spektakl i towarzyszące mu działania edukacyjne młodzież mogła poczuć, że zarówno historia tego miasta, jak i ich samych jako jego mieszkańców, stanowią pewną ciągłość.

Przypomnimy, że „Rutka” została zrealizowana w ramach IV Konkursu im. Jana Dormana, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, który w 2019 wygrał łódzki teatr. Niecały miesiąc temu otrzymał też dwie nagrody w 26. Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej - za scenografię Mariki Wojciechowskiej oraz wyróżnienie za muzykę Piotra Klimka.

Fot. HAWA

PEŁEN WERDYKT JURY https://www.boskakomedia.pl/news/werdyk_mala_boska_komedia

TRAILER ==> https://youtu.be/0ChwF9UFoAw

MAKING OF ==> https://youtu.be/2PZmtVFVqE4