W naszej galerii gościli:

Krolikowska

 

Urodzona w Łodzi artystka, kolekcjonerka dzieł sztuki, zamiłowana podróżniczka. Fotografią zajmuje się od dziesiątek lat. Jej wprawione oko wypatrzy to, czego inni często nie zauważają. Studia z zakresu malarstwa i grafiki uczuliły ją na piękno. Idealna kompozycja i wyczucie barw to wielki atut artystki. Wnikliwa wrażliwość nie pozwala jej na obojętność w stosunku do innych, budzi potrzebę podzielenia się w swoisty sposób doznaniami i przeżyciami, a także niesienia pomocy.

Piertrzak Krupinska

 

Stanisława Pietrzak-Krupińska ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie oraz Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi (1965 r.) w pracowni malarstwa profesora Jerzego Nowosielskiego, w pracowni kompozycji profesora Stanisława Fijałkowskiego i projektowanie tkanin w pracowni profesor Teresy Tyszkiewiczowej. Miała wiele wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Między innymi w ośrodkach Kultury polskiej w Berlinie, Lipsku, Dreźnie, Pradze, Bratysławie i Sofii. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień. Wielokrotnie była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Jest jedną z najbardziej oryginalnych polskich malarek.

 

 

Ozog

Urodzony w 1952 r. w Nienadówce koło Rzeszowa. W 1972 r. ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Wytypowany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki na studia w Niemczech (1972-1978 w Hochschule für Graphik und Buchkunst w Lipsku). Dyplom uzyskał w 1978 r. na wydziale grafiki książki. W latach 1978-1990 zajmował stanowisko kierownika artystycznego Krajowej Agencji Wydawniczej Oddział Rzeszów.

Brał udział w ponad dwudziestu Międzynarodowych Plenerach Ilustratorów, gdzie wykonał lustracje do twórczości: Leśmiana, Kochanowskiego, Mickiewicza, Sienkiewicza, Słowackiego, Reymonta oraz do Biblii.

Tkaczuk

Yaroslava Tkaczuk żyje i pracuje we Lwowie na Ukrainie. Urodziła się w Kołomyi. Studiowała w Instytucie Sztuki Użytkowej i Dekoracyjnej w Kosowie na wydziale Tkaniny Artystycznej, a następnie na Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie, wydział Tkaniny Artystycznej.

Uczestniczyła w szeregu wystaw indywidualnych i zbiorowych na Ukrainie, w Austrii, Niemczech, Grecji i Hiszpanii.

Jej motto brzmi: Sztuka jest nieodłączną częścią naszego życia – tą, która daje nam wolność.

 

Powroznik

18 marca - 11 kwietnia 2016
Jarosław Powroźnik, „Primum”

Jarosław Daniel Powroźnik jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi im. Wł. Strzemińskiego. Dyplom obronił na Wydziale Tkaniny i Ubioru w 2000 r. Prezentowana w Galerii A ekspozycja jest pierwszą wystawą malarstwa i rysunku artysty, do tej pory zajmującego się, zgodnie z wykształceniem, projektowaniem ubioru. Powroźnik malarstwo studiował w pracowni prof. Władysława Garbolińskiego, którego rysunki były prezentowane w Galerii A przed dwoma miesiącami.

Rysunkowy kontur, czyste kolory, przywodzące na myśl technikę akwareli, często pojawiające się liternictwo i kompozycja komiksu to środki formalne charakterystyczne dla malarstwa Powroźnika. W warstwie stylistycznej prace są pełne symboli nie zawsze od razu widocznych lub zrozumiałych nawet dla samego autora. Siła podświadomości przebija się przez wyuczoną technikę kompozycji. Prezentowane obrazy powstawały na przestrzeni kilkunastu lat i są odpowiedzią na autentyczne wydarzenia z życia artysty, przefiltrowane przez jego wyobraźnię.

Obrazy z dotychczasowego fragmentu życia sam twórca określa mianem "Ponownych narodzin".

View the embedded image gallery online at:
http://teatrarlekin.pl/pl/artysci#sigFreeIdab0e9cb1b9

  • Golaszewska
  • 17 stycznia - 23 marca 2016
   Renata Gołaszewska-Adamczyk, 
   "Lalki naprawdę"
    • Renata Gołaszewska-Adamczyk urodziła się w 1974 r . na Podlasiu. Ukończyła studia pedagogiczno-plastyczne w Uniwersytecie Łódzkim oraz z wyróżnieniem szkołę charakteryzacji teatralno-filmowej w Warszawie. Posiada ok. 15-letnie doświadczenie pedagogiczne jako pedagog-wychowawca, animator oraz instruktor terapii zajęciowej. Lalki były obecne w życiu Renaty od bardzo dawna, prawie od „zawsze”. Prawdziwy przełom w tej dziedzinie nastąpił, gdy została matką. Od 2011 roku zajmuje się tworzeniem lalek. Wyrażają one psychikę dziecka, a u dorosłych wyzwalają uczucie empatii, czułości , ciepła. Wystawiała swoje lalki m.in na DOLL Prague 2013 – międzynarodowej wystawie odbywającej się w czeskiej Pradze. Najchętniej tworzy z materiałów naturalnych takich jak, wełna, tkanina czy papier – mache. Mawia, że twórczość powinna być bliska i osobista. Chce by takie były jej lalki – z sercem i duszą.

Garboliński

 

14 stycznia-15 lutego 2016
Wiesław Garboliński, wystawa rysunku 
„Opus veritas”

Wiesław Garboliński urodził się 2 stycznia 1927 roku w Głownie, zmarł 31 sierpnia 2014 w Łodzi. W latach 1948–1954 studiował na Akadamii Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie odbył 1954-1957 studia aspiranckie w Instytucie Malarstwa, Rzeźby i Architektury w Leningradzie. Po powrocie w latach 50. osiedlił się w Łodzi. W roku 1974 rozpoczął pracę pedagogiczną w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, pełniąc w latach 1975 - 1981 funkcję rektora.  W roku 1982 uzyskał stopień profesora. Był współzałożycielem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. W Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (dawna PWSSP) wykładał do 2001 roku. Później został profesorem Europejskiej Akademii Sztuki w Warszawie.

Slowianki

 

3 grudnia - 10 stycznia 2016
„Słowianki” wystawa fotografii kobiet Rodu Dębowego Liścia
Autorzy fotografii: Radosław Król, Łukasz Klimczak, Łukasz Malczewski

Na czele grupy Matka Rodu – Dobromiła, na co dzień Magdalena Madej – kobieta niezwykła i wyjątkowa, matka zastępcza od 15 lat. W tym czasie pod jej opieką różnych formach (rodzina zastępcza, pogotowie rodzinne i rodzinny dom dziecka) było blisko 50 dzieci. Aktualnie oprócz najbliższej rodziny opiekuje się 9 dzieci. Najważniejsze i najpiękniejsze marzenie to ucieczka z dziećmi z miasta i życie bliżej natury. Pomysł na budowę Osady Słowiańskiej w Rzeczycy jest szansą na realizację tego co może dać wspaniałą przyszłość jej rodzinie, przybranym dzieciom i naszym przyjaciołom -  pasjonatom słowiańszczyzny.

Piasecki

 

12 listopada-2 grudnia 2015
Bogusław Maria Piasecki, "Bogusław & Maria"

Bogusław Maria Piasecki maluje świat, który widzi wokół siebie, zanim przeniesie widok na płótno skupiając to co obserwuje na soczewce swojej wrażliwości. Obrazy figuratywne Bogusława Marii Piaseckiego są jak kartki z pamiętnika. Na płótnach często widzimy autoportrety artysty często w otoczeniu pięknych kobiet. Nagie postaci w pięknych okolicznościach przyrody przynoszą na myśl rajskie ogrody rozkoszy. Elementy współczesnej rzeczywistości, rozpoznawalne twarze, zwierzęta, miejsca mieszają się z sennymi wyobrażeniami lub marzeniami. Ludzkie emocje i seksualność widoczne są w warstwie przedstawiającej obrazu. Bogactwo doznań zmysłowych niesionych przez kolor i sugestywną fakturę ekspresyjnych pociągnięć pędzla można podziwiać w warstwie użytych środków artystycznych. 

Gorna S

 

8 października - 9 listopada 2015
Małgorzata Górna-Saniternik, "Od zimy do jesieni"

Twórczość Małgorzaty Górnej-Saniternik widzowie Teatru Lalek Arlekin mogą podziwiać na co dzień, ponieważ to właśnie ona jest autorką secesyjnego malarstwa na szklanej klatce schodowej oraz barwnych postaci arlekinów i klaunów na ścianie górnego foyer. To spod jej ręki wyszły także pastelowe portrety trzech dyrektorów Arlekina. Obecna wystawa to pejzaże wykonane techniką suchej pasteli, zatytułowana „Od zimy do jesieni”. Pastel zajmuje z punktu widzenia technicznego pośrednie miejsce między malowaniem a rysowaniem i w żadnej technice to przejście od rysunku do malowania nie przebiega tak niepostrzeżenie. Pastele autorki wystawy charakteryzuje subtelna kreska i wyjątkowa, piękna  kolorystyka.