Konkurs Fotografii Teatralnej

Zdjęcie z kulis Arlekina wśród wyróżnionych w I edycji Konkursu Fotografii TeatralnejHrk Joanna 04

W zorganizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Konkursie Fotografii Teatralnej wzięło udział 170 fotografów, którzy nadesłali 2225 zdjęć. Wśród wyróżnionych znalazła się praca dr Joanny Hrk, fotografa i scenografa, wieloletniego pracownika Teatru Lalek Arlekin. Fotografia ilustruje pracę aktorów podczas próby do spektaklu marionetkowego pt. „Mała Syrenka”.

W wyniku gruntownego remontu zakończonego rok temu, Arlekin zyskał najnowocześniejszą scenę lalkową w Polsce. Specjalistyczna konstrukcja mostów marionetkowych umożliwia granie  lalkami zamieszonymi na prawie 3 metrowych niciach. Wymaga to od aktorów niesamowitej precyzji i gruntownego przygotowania, a przy tym daje wyjątkowe efekty wizualne, czego dowodem jest doceniona przez jury konkursowe fotografia.

Niedawno w repertuarze Arlekina pojawiła się nowa sztuka, grana w technice marionetkowej – „Piękna i Bestia”. Odwoływanie się do klasyki zarówno pod względem formy jak i treści to przemyślana teatru, która jest niezmiennie doceniana przez kolejne pokolenia widzów.

KONKURS "Mój Anioł"

Moj aniol

Adresaci:
uczniowie szkół podstawowych woj. łódzkiego
Zadanie konkursowe:
Stworzenie ilustracji (dowolna technika), inspirowanej wystawą autorstwa Inez Krupińskiej pt. „A jak Arlekin. A jak Anioł”, eksponowaną w Teatrze Lalek Arlekin. Nauczycieli i uczniów zapraszamy do obejrzenia wystawy wraz z jej kuratorem w siedzibie Teatru Lalek Arlekin. W przypadku braku takiej możliwości, inspiracją mogą być zdjęcia eksponatów, zamieszczone na stroniewww.teatrarlekin.pl.
Terminy:
Przyjmowanie prac: do 4 grudnia 2015 r. 
Rozstrzygnięcie konkursu:  10 grudnia 2015
Uroczyste wręczenie nagród: 13 grudnia 2015, godz. 15.30

Więcej

Mała Syrenka - transmisja online

Mała Syrenka219 maja o godz. 11.00 dzięki projektowi "Internetowy Teatr TVP dla szkół" spektakl pt. "Mała Syrenka"  wraz z widzami zgromadzonymi w Arlekinie obejrzały tysiące uczniów szkół podstawowych w całej Polsce.

Przedstawienie to jest o tyle wyjątkowe, że w całości grane w technice marionetkowej. Widzowie będą mogli przyjrzeć się możliwościom najnowszej sceny lalkowej w Polsce, gdyż Arlekin w tej odsłonie funkcjonuje zaledwie od grudnia 2014 r.

"Mała Syrenka" zrealizowana jest w klasycznej baśniowej konwencji. Wzruszającej historii o małej mieszkance podwodnych głębin zakochanej w księciu towarzyszy prawdziwie podmorska muzyka. Intrygująca scenografia sugestywnie pozwala widzom przenieść się do fantastycznego świata głównej bohaterki.