Złota rybka

 

DSC 0007
Na podstawie tekstu Aleksandra Puszkina KUP BILET


Dla widzów od 3 lat

Reżyseria i adaptacja: Maja Garmulewicz (PWSFTviT)
Scenografia: Katarzyna Rynkiewicz
Kompozytor: Michał Makulski
Ruch sceniczny: Joanna Wolańska

Obsada:
Emilia Dryja
Maciej Piotrowski 

Premiera: 10 września 2017 r.
Czas trwania: 50 minut (bez przerwy)

Opowieść o rybaku i złotej rybce to tradycyjna baśń ludowa, spisana początkowo przez braci Grimm, a następnie poetycko przetworzona przez znakomitego rosyjskiego pisarza, Aleksandra Puszkina. W jego wydaniu, dzięki folklorystycznym akcentom, opowieść nabrała nowego, wschodniego charakteru. Inscenizacja Arlekina pozostaje wierna swojskiemu klimatowi i przenosi widzów w rustykalny świat sprzed wieków.

Ubogie małżeństwo cierpi głód i niedostatek, a jedynym żywicielem rodziny jest poczciwy rybak. Mężczyzna co dzień wyrusza swoją łodzią na morze, by łowić ryby. Któregoś razu w jego sieć wpada ryba wyjątkowa - nie dość, że złota, to jeszcze przemawiająca ludzkim głosem. Stworzenie prosi rybaka, by ten zwrócił mu wolność, a w zamian za to obiecuje spełnić każde życzenie mężczyzny. Gdy rybak wraca do domu i opowiada żonie o niezwykłym spotkaniu, oburzona kobieta każe mu zażądać od rybki wystawnej kolacji. Zwierzę z radością spłaca swój dług, ale życzeniom żony rybaka nie ma końca. Domaga się ona kolejno wygodniejszej chatki, następnie pałacu i mianowania jej królową, a nawet papieżem. Ciągle chce więcej i więcej, a jej niezaspokojona żądza sprawia, że dobroduszna rybka traci cierpliwość i odbiera małżeństwu wszystko, czym przez cały ten czas hojnie ich obdarowywała.

Spektakl w mądry sposób ukazuje, do czego prowadzi chciwość i uczy, aby doceniać to, co już mamy. Przedstawienie przypomina o prawdziwych wartościach, które w dzisiejszym konsumpcyjnym świecie, pełnym pokus posiadania coraz większej ilości rzeczy i ciągłego nienasycenia, stopniowo zanikają. Czerpanie radości z relacji i drobnych łask codzienności wydają się tym, o czym warto więc rozmawiać już z najmłodszymi.

Przedstawienie powstało w koprodukcji z Festiwalem Łódź Czterech Kultur.