Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt

BANEREK poziom AWPC 2016

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt to największa i jedyna tego typu impreza w Polsce, poświęcona kompleksowo sztuce animacji – zarówno tej filmowej, jak i teatralnej. Jego misją jest prezentowanie najwartościowszych zjawisk i trendów we współczesnej animacji oraz konfrontowanie dokonań artystów polskich i światowych, związanych z teatrem lalek i filmem animowanym. Nigdzie w Polsce nie prezentowano dotąd takiego tygla kulturowego: do Łodzi zjadą lalkarze z 31 krajów, takich jak Nowa Zelandia, Iran, Indie, Malezja, Argentyna, Południowa Korea, Brazylia, Japonia, Australia , Egipt, USA, Tunezja, Kanada, Tajlandia a do tego bardzo silna reprezentacja animatorów teatralnych z Europy.

W tegorocznej, drugiej już edycji festiwalu, AnimArt gościć będzie „World Puppet Carnival” – jeden z największych, międzynarodowych, i w dodatku „wędrujących” festiwali na świecie, poświęcony entuzjastom sztuki lalkowej. Co roku odbywa się on w innym kraju, a jego głównym celem jest jednoczenie twórców ze wszystkich stron świata, wbrew podziałom, uprzedzeniom czy różnicom kulturowym.

Selekcji grup teatralnych (ponad 150 artystów), którzy wystąpią w tym roku w Łodzi, dokonał dyrektor World Puppet Carnival, Rod Petrovic. Dyrektorem festiwalu jest Waldemar Wolański, szef Teatru Lalek Arlekin. Osobą odpowiedzialną za pokazy filmowe studentów animacji jest kierownik Katedry Filmu Animowanego – prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Rynkiewicz (Szkoła Filmowa w Łodzi).

Ogromną w tym roku - część filmową i edukacyjną festiwalu przygotowała łódzka firma Momakin.
W jej programie znajdą się trzy bloki: AnimArt.Film (pokazy filmów animowanych z całego świata - pełno i krótkometrażowych), AnimArt.Edu (bezpłatne warsztaty oraz projekcje dla dzieci, Masterclass z Timem Allenem oraz panele specjalistyczne), a także ANIMARKT – specjalny dzień dla profesjonalistów.

Każdego dnia odbywać się będzie niemal 10 przedstawień, łącznie zaplanowano ponad 60 wydarzeń - w Teatrze Arlekin, Szkole Filmowej, Teatrze Nowym, AOIA i w plenerze (Manufaktura, ulica Piotrkowska, Pasaż Schillera).

Ideą festiwalu jest podkreślenie rangi i zainteresowanie pięknem trudnej sztuki animacji, która w dobie mediów cyfrowych zaczyna odchodzić w zapomnienie. Zamysłem organizatorów festiwalu jest wyszukiwanie spektakli i filmów, które łączą obie te sztuki, bardzo często przenikające się nawzajem.


Festiwal ANIMART – część teatralna

Na Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt są zapraszani prawdziwi mistrzowie w swojej dziedzinie, co daje niepowtarzalną okazję do przyjrzenia się technikom ich pracy. Zróżnicowanie grona zaproszonych artystów zarówno pod względem doświadczenia, specjalizacji czy kręgu kulturowego daje ogromny potencjał ukazania szerokiego spektrum gatunków i technik animacyjnych tj. jak marionetki, teatr cieni, bunraku, lalki żyworękie, maska, lalki stolikowe, kukły, mupety czy lalki trickowe.

Festiwal rozpoczynamy w sobotę, 24 września barwną paradą, która wyruszy spod Pasażu Schillera ulicą Piotrkowską do Manufaktury. Na wysokości DH Magda, będzie ustawiona specjalna trybuna, z której będzie można podziwiać paradę, i gdzie będzie ona komentowana przez konferansjera. W części teatralnej zobaczyć będzie można zespoły, które nigdy nie gościły w Polsce, z tak odległych krajów jak maoryski teatr z Nowej Zelandii, Malezja, Tajlandia (44 osobowy zespół prezentujący tradycyjne lalki tajlandzkie), Korea Południowa, Indie czy Argentyna. Wiele z nich prezentuje sztukę lalkarską z pogranicza rodzimego folkloru, o wielowiekowej tradycji kulturowej.

HARMONOGRAM ANIMARTU 2016 (może ulec zmianom)

INFORMACJE O WYDARZENIACH CZ.I

INFORMACJE O WYDARZENIACH CZ.II

WERDYKT JURY

PODSUMOWANIE ANIMART 2016 - PREZENTACJA


WIĘCEJ SZCZEGÓŁOWYCH INFORMACJI NA TEMAT SEKCJI FILMOWEJ - WYDARZEŃ Z CYKLU ANI.MART.EDU ANI.MART.FILM oraz ANIMARKT- WARSZTATÓW, POKAZÓW, ZAPISÓW UDZIELA MOMAKIN - WWW.MOMAKIN.PL oraz pod numerem telefonu 882 927 322.

 INFORMACJA DLA MEDIÓW

Podczas AnimArtu wystąpią następujące grupy artystyczne:                                                                                                                                                                                                                                                                                     

1. Taowaru (Nowa Zelandia)
2. Sydney Puppet Theatre (Australia)
3. Marionette Laal Kamara (Japonia)
4. Puppet Ku's Theatre (Malezja)
5. Dinesh Theatre (Indie)
6. Kkachidong Theatre Company (Korea Południowa)
7. Ariya Group (Iran)
8. Nardthaya Burapha (Tajlandia)
9. Theatre Tuuleveski (Estonia)
10. Elmahroussa Group(Egipt)
11. Domia Production (Tunezja)
12. Theater "Kukfo" (Rosja)
13. Vessel Theatre (Bułgaria)
14. Visual Puppet Theatre Prassein Aloga (Grecja)
15. Bajkamela (Serbia)
16. Nylon Group (Węgry)
17. Julia Raab Theatre “(Niemcy)
18. Figurentheater Michael Huber (Szwajcaria)
19. Figurentheater Vlinders & C° (Belgia)
20. Magisch Theatertje (Holandia)
21. Skromlehjulet Figur Theater (Norwegia)
22. Helenandjohn (Wielka Brytania)
23. Your Man's Puppets (Irlandia)
24. Crochet Puppet Theatre (Włochy)
25. Teatro Los Claveles (Hiszpania)
26.  S.A. Marionetas (Portugalia)
27. Golden Puppet Theater (Kanada)
28. Ana Craciun-Lambru (USA)
29. Anjos de Norte Production 
(Brazylia)

   30. La Gorda Azul (Argentyna)
   31. Teatr Groteska (Polska)
   32. Teatr Lalek Arlekin (Polska)

                                                                                       

Dyrektorem festiwalu jest Waldemar Wolański, dyrektor Teatru Lalek Arlekin. 

Osobą odpowiedzialną za pokazy filmowe studentów animacji jest KierownikKatedry Filmu Animowanego – prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Rynkiewicz (Państwowa Wyższa Szkoła Telewizyjna i Teatralna w Łodzi). 

Za część filmową festiwalu odpowiedzialna jest firma Momakin.

 

Jury konkursowe w składzie:

Sid Ahmed Meddah (Algeria)

Steven Ritz-Barr (USA)

Rod Petrovic (Czechy)

przyzna nagrody w następujących kategoriach:


1. Najlepszy film
2. Najlepsze Video
3. Najlepszy projekt lalki
4. Najlepsza scenografia
5. Najlepsza animacja
6. Najlepszy aktor
7. Najlepsza aktorka 
8. Najlepsza reżyseria
9. Najlepszy występ plenerowy 
10. Najlepszy występ tradycyjny
11. Najlepsza sztuka oryginana
12. Najlepszy spektakl dla dzieci
13. Najlepsza kreacja artystyczna
14. Grand Prix

Biuro Festiwalu mieści się w siedzibie Teatru Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi 
90-718 Łódź, al.1 Maja 2, tel./fax 42 633 08 94, email: 
sekretariat@teatrarlekin.pl

SPONSOREM GRAND PRIX FESTIWALU ANIMART 2016 W WYSOKOŚCI 10 TYS. ZŁ (2500 $) JEST FIRMA COMPENSA TU na Życie S.A. Vienna Insurance Group

 Compensa RGB tlo

 

 

BANEREK poziom sponsorzy

Pierwsza edycja festiwalu AnimArt odbyła się w dniach 19-24 września 2015 r.

Była ona w pewnym sensie kontynuacją organizowanych przez teatr od 15 lat dwóch potężnych festiwali: Międzynarodowego Festiwalu Solistów Lalkarzy i Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicznej „TrotuArt. Oba były wysoko cenione zarówno przez publiczność, jak i władze czy media.

AnimArt jest festiwalem konfrontującym dokonania artystów teatru animacji i filmu animowanego. Ideą przyświecającą jego powstaniu jest podniesienie rangi sztuki animacji, która niestety coraz częściej zaczyna być marginalizowana. Przy wyborze spektakli i filmów festiwalowych są przede wszystkim preferowane te dzieła, które w artystyczny sposób łączą dwie dziedziny sztuki: teatru i filmu. Nie wyklucza to oczywiście tradycyjnych przedstawień, o ile demonstrują one wysoki poziom animacji.

ANIMART 2015 - RELACJA