Wyjazd na World Puppet Carnival w Malezji

WPC Malezja

 

 

 

 

Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi jako jedyny polski zespół został zaproszony do udziału w festiwalu World Puppet Carnival 2015, który tym razem odbędzie się w Malezji. Jest to corocznie organizowana impreza, gromadząca w jednym miejscu zwykle ponad sto grup z całego świata, związanych ze sztuką animacji lalką.

Poprzednia edycja została zorganizowana w Tajlandii – wówczas Teatr Lalek Arlekin zaprezentował swoją sztukę dla dorosłych pt. „DekAmore”, która nadal znajduje się w stałym repertuarze. Nagrodzono ją w dwóch kategoriach – za najlepszy spektakl kabaretowy i najlepsze kostiumy kabaretowe. W 2013 roku na festiwalu w Indonezji sztukę kierowaną do młodych widzów pt. „O Żabce co nie została królewną” uznano za najlepszą bajkową opowieść.

W tym roku Arlekin zaprezentuje spektakl pt. „Golem”, łączący sztukę animacji z tańcem. To przypowieść sięgająca korzeniami aż do Starego Testamentu, która została tu poddana autorskiej reinterpretacji. Wątek kreacji i odpowiedzialności za wykreowane dzieło, twór buntujący się przeciwko swemu twórcy, odwieczne pytania o samodzielność, granice kontroli, ale także o granice zniewolenia i buntu – to wszystko widz odnajdzie w pełnej poezji, ale jednocześnie drapieżnej opowieści o Golemie.

The World Puppet Carnival zajmuje się organizowaniem festiwali na całym świecie. Spektakle wystawiane są w teatrach, na ulicach, w centrach kultury, parkach, szkołach i szpitalach. Lalkarze z całego świata dzielą się swoją wrażliwością na sztukę, kulturą i zwyczajami.

Organizatorzy mówią o The World Puppet Carnival jako o dynamicznym narzędziu wyrażania siebie, sposobie na jednoczenie świata, poszukiwanie własnych korzeni. To wydarzenie, które daje nowe spojrzenie na świat i kulturę. Celem imprezy jest burzenie muru między ludźmi kulturalnie uprzywilejowanymi i nieuprzywilejowanymi, świętowanie i promowanie dziedzictwa artystycznego ludzkości w jak najszerszym zakresie –  z korzyścią dla wszystkich, zwłaszcza młodszych pokoleń.

Dofinansowanie udziału w festiwalu:
logo